Aleksandër Sollzhenicin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Aleksandr Solzhenitsyn)
Shko te: navigacion, kërko
Aleksandër Sollzhenicin Nobel prize medal.svg
A solzhenitsin.JPG
Ditëlindja: 11 dhjetor 1918
Vendlindja: Kislovodsk, Rusi
Ditëvdekja: 3 gusht 2008
Vendvdekja: Moskë, Rusi
Nënshtetësia: Rusë, Ukrainas
Zhanri: Novelist

Aleksandër Isajeviç Sollzhenicin (rusisht: Александр Исаевич Солженицын) (11 dhjetor, 1918 - 3 gusht, 2008) ishte shkrimtar, dramaturg dhe historian rusë. Ai e njohu botën me gulagun sovjetik dhe për këtë është i larguar nga BRSS1974 deri më 1994. Solženicin është fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 1970. Vdiq më 3 gusht 2008 në moshën 89 vjeçare.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Në gjuhën shqipe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]