Aleksandër Sollzhenicin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aleksandër Sollzhenicin
U lind më11 dhjetor 1918
Kislovodsk, Rusi
Vdiq më3 gusht 2008
Moskë, Rusi
KombësiaRusë, Ukrainas
Gjinitë letrareNovelist

Aleksandër Isajeviç Sollzhenicin (rusisht: Александр Исаевич Солженицын) (11 dhjetor, 1918 - 3 gusht, 2008) ishte shkrimtar, dramaturg dhe historian rusë. Ai e njohu botën me gulagun sovjetik dhe për këtë është i larguar nga BRSS1974 deri më 1994. Solženicin është fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 1970. Vdiq më 3 gusht 2008 në moshën 89 vjeçare.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur 11 dhjetor 1918 në Kislovodsk. Prindërit kishin një arsim të mirë. Shkrimtari i ati i vdiq gjashtë muaj para lindjes të djalit të saj. Nëna filloi të punojë si një typist. Në vitin 1938, Solzhenitsyn hyrë në physico-matematike fakulteti i Rostov Universitetit Në vitin 1941, ai mori një diplomë në matematikë. Më pas ai u diplomua nga korrespondencë Departamenti i Institutit të filozofisë, të letërsisë dhe historisë në Moskë. Gjatë madhe Patriotike të luftës ai shërbeu në artileri.

Në 9 shkurt 1945 Solzhenitsyn ishte arrestuar frontline kundërzbulimit. Në hapjen e letrat e tij për të punësuarit e tjerë të NKVD gjetur kritike vërejtje për Jusufin: për t'u vendosur. salentina u dënua me 8 vjet burgim me një pasuese internimit në Siberi. Në vitin 1957, pas fillimit të luftës me kultin e personalitetit: për t'u vendosur, Solzhenitsyn ishte rehabilituar.

N. Hrushovi i lejuar repeateth romanin e tij: për t'u vendosur në lidhje me kampet e "Nje dite e Ivan Denisovich" (1962).

Në vitin 1967, pas Solzhenitsyn ishte dërguar në Kongresin e Unionit Sovjetik shkrimtarët e letrës së hapur, e cila bëri thirrje për një fund të censurës, veprat e tij ishin të ndaluara. Romanet e tij "e parë e rrethit" (1968) dhe "Kanceri i lagjes" (1969) u qarkulluar në samizdat dhe janë publikuar pa lejen e autorit në Perëndim.

Në vitin 1970 Solzhenitsyn u dha çmimin Nobel për letërsi.

Në vitin 1973, sigurisë publike, autoritetet e konfiskuara dorëshkrimi në librat e tij "GULAG Arkipelag, 1918 1956...: Përvoja e hulumtimit artistik". Sipas "GULAG Arkipelag" do të thotë burg, kampet e punës, vendbanimet për të mërguarit, të shpërndara në të gjithë BRSS. 12 shkurt 1974, Solzhenitsyn ishte arrestuar, të akuzuar për tradhti dhe deportuar në Gjermani. Në vitin 1976, shkrimtari u zhvendos për të jetuar në Shtetet e Bashkuara të amerikës dhe për të jetuar në Vermont, duke u angazhuar në veprën letrare. Në vitin 1994 Solzhenitsyn u kthye në Rusi. Vdiq më 3 gusht të vitit 2008 në Moskë.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri Solzhenitsyn Arkhipelag GULAG

One day in the life of I D.JPG

Nje dite e Ivan Denisovich, 1962

Novela dhe tregime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nje dite e Ivan Denisovich (1962);
 • Matryona (1989);
 • Rastin në stacionin Kochetovka (1998);
 • Për përdorim të biznesit (1989);
 • Zakhar-Kalita (1966);
 • Çfarë të ardhur keq (1990);
 • Pashkëve procesion (1999);
 • Zhelyabovskii Vendbanimet (1999);
 • "Ende" (1995);
 • "Në kinks" (1996);
 • Kanceri i lagjes (1990);
 • Dora e djathtë (1989);
 • "Dashuria e revolucionit";
 • Adlig Senkitan (1999);
 • "Mete" (1989) ;
 • "Proterius sytë (1999).

Romanet e[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • E parë të rrethit (1978);
 • Rrota e kuqe (1990).

Çmime dhe shpërblime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monumenti Solzhenitsyn
Varri Solzhenitsyn
 • 5 Gusht 1943 — urdhri i Patriotike luftës II diplomë
 • 12 korrik 1944 mënyrë që të red Star
 • 1957 — me medaljen "Për fitoren mbi Gjermaninë e madhe e luftës Patriotike të 1941-1945."
 • 1958 — medaljen "Për kapjen e Koenigsberg"
 • 1969, dimër — Çmim-fituese frëngjisht gazetarëve për të mirë të huaj libër.
 • 1970 — fitues i çmimit Nobël në letërsi "për etike forcë me të cilën ai ka ndjekur të domosdoshëm traditat e letërsisë ruse" (propozuar nga françois Mauriac). Ka marrë një diplomë dhe një çmim të holla e 10 dhjetor të vitit 1974, pas dëbimit nga Bashkimi Sovjetik.
 • 31 maj 1974 — çmimin e Unionit Italian gazetarëve, "Golden klishe".
 • Dhjetor 1975 — francez i revistës "Puan" deklaroi Solzhenitsyn "njeriu i vitit".
 • 1983 — Templenewsam çmim për progres në kërkimet apo zbulimet në jetën shpirtërore
 • 20 shtator 1990 — jepet titulli qytetar Nderi i qytetit të Ryazan.
 • Në dhjetor të 1990 — RSFSR Shtetit çmimin në letërsi për "GULAG Arkipelag"
 • Në pranverë të vitit 1995, të dhënë çmimin Letrar me emrin e italiane satirist, Vitaliano Brancato
 • 1998 — të Madh medaljen e artë e M. V. Lomonosov "për kontribut të shquar në zhvillimin e letërsisë ruse, gjuhën ruse dhe historisë ruse" (prezantuar 2 Qershor 1999)
 • 1998 — Urdhri i Shenjtë Apostull Andrea i parë i ashtuquajtur për meritë të shquar dhe kontributin e të letërsisë botërore e dhënies ishte refuzuar ("...nga organi Suprem që e ka sjellë Rusia e saj aktuale katastrofike shtetit, unë e pranoj çmimin nuk mund të"[1][2]).
 • 1998 — në emër të ROC shkrimtari u nderua me urdhrin e Shenjtë Princi Daniel e Moskës
 • 13 dhjetor 2000 — u shpërblye me çmimin e Madh të francës i Akademisë së morale dhe politike e Shkencave (Instituti i Francës)[3]
 • 2003 — doktor Nderi i Moskës të Universitetit shtetëror të quajtur me emrin M. V. Lomonosov
 • 2004 — urdhri i Shën Savës nga 1 diplomë (çmimin më të lartë të Kishës Ortodokse serbe); nderoi 16 nëntor, 2004
 • 2004 — fitues i çmimin kombëtar "ruse e vitit" në emërimin "udhëheqës Shpirtëror"[4]
 • 2006 — laureat i Shtetit, çmimin e Federatës ruse "për arritje të shkëlqyeshme në aktivitete humanitare".
 • 2007 — Çmimi i Fondacionit "zivko dhe Milica topalovic" (Serbi) (dhënë më 7 Mars 2008): "shkrimtar i madh dhe humanist i të cilit e Krishterë vërtetësinë na jep trimëri dhe një ngushëllim".
 • 2008 — Potevska çmim (Bullgari) "për të punuar dhe të qytetarisë në mbrojtjen e morale dhe parimet etike të qytetërimit"
 • 2008 — Grand kryqin e urdhërit të rumune Star (pas vdekjes)

Në gjuhën shqipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Aleksandr Solzhenitsyn – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 1. ^ "Указ Президента Российской Федерации от 11 декабря 1998 года № 1562 «О награждении орденом Святого апостола Андрея Первозванного Солженицына А. И.»". Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2011. Marrë më 26 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Национальные символы. Александр Солженицын
 3. ^ Речь Алена Безансона при вручении премии. // Русская мысль : газета. — № 4346. — 21.12.2000.
 4. ^ "«Россиянин года» на сайте Российской Академии бизнеса и предпринимательства". Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2013. Marrë më 30 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)