Jump to content

Tomas Man

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Thomas Mann)
Thomas Mann
U lind më6 qershor 1875
Lübeck, Gjermani
Vdiq më12 gusht 1955
Zürich, Zvicër
Kombësiagjermane
Gjinitë letrareTregime, Prozë, Romene

Tomas Man (gjermanisht: Thomas Mann) (Lübeck, 6 qershor 1875 - Zürich, 12 gusht 1955), ishte një shkrimtar gjerman dhe një nga figurat më të rëndësishme të letërsisë, gjatë shekullit të XX. Që në vitin 1901 publikoi romanin, Budenbroket si dhe novelat si Tonio Krögeri, Tristani dhe Vdekje në Venecia.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thomas Mann ishte një romancier gjerman dhe tregimtar, kritik shoqëror, filantropost dhe eseist, i cili fitoi çmimin Nobel në letërsi në vitin 1929. Ai njihet për serinë e tij të romaneve dhe novelave shumë simbolike dhe shumë ironike, të dalluara për thellësinë e tyre në psikologjinë e artistit dhe intelektualit. Analiza dhe kritika e tij mbi shpirtin evropian dhe gjerman përdor rrëfenja gjermane dhe biblike të modernizuara si dhe ide nga Goethe, Nietzsche dhe Schopenhauer. Vëllai i tij më i madh ishte shkrimtari radikal Heinrich Mann, ndërsa tre nga gjashtë fëmijët e tij, Erika Mann, Klaus Mann dhe Golo Mann, u bënë gjithashtu shkrimtarë të rëndësishëm gjermanë. Kur Hitleri erdhi në pushtet më 1933, Mann u arratis për në Zvicër. Pas shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore1939 ai iku në Shtetet e Bashkuara nga ku u kthye në Zvicër më 1952. Thomas Mann është një nga eksponentët më të njohur të letërsisë së quajtur Exilliteratur, (Letërsia nga ekzili).[1]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Buddenbrooks - Verfall einer Familie - 1901
 • t (Königliche Hoheit - 1909
 • (Der Zauberberg - 1924
 • Joseph und seine Brüder (tetralogji 1933 - 1943)
  • Die Geschichten Jaakobs - 1933
  • Der junge Joseph - 1934
  • Joseph in Ägypten - 1936
  • Joseph der Ernährer - 1943
 • Lotte in Weimar - 1939
 • Doktor Faustus - 1947
 • Der Erwählte - 1951
 • Bekenntnisse des Hochstaplers Felix Krull - 1954

Tregime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vision (1893)
 • Gefallen (1894)
 • Der Wille zum Glück (1896)
 • Der kleine Herr Friedemann (1897)
 • Der Tod (1897)
 • Der Bajazzo (1897)
 • Enttäuschung (1898)
 • Tobias Mindernickel (1898)
 • Der Kleiderschrank. Eine Geschichte voller Rätsel (1899)
 • Gerächt (1899)
 • Luischen (1900)
 • Der Weg zum Friedhof (1900)
 • Gladius Dei (1902)
 • Tristan (1903)
 • Die Hungernden (1903)
 • Tonio Kröger (1903)
 • Das Wunderkind (1903)
 • Ein Glück (1904)
 • Schwere Stunde (1905)
 • Wälsungenblut (1906)
 • Anekdote (1908)
 • Das Eisenbahnunglück (1909)
 • Wie Jappe und Do Escobar sich prügelten (1911)
 • Der Tod in Venedig (1912)
 • Beim Propheten (1914)
 • Herr und Hund. Ein Idyll (1919)
 • Unordnung und frühes Leid (1925)
 • Mario und der Zauberer. Ein tragisches Reiseerlebnis (1930)
 • Der Knabe Henoch (1934)
 • Die vertauschten Köpfe. Eine indische Legende (1940)
 • Das Gesetz (1943)
 • Die Betrogene (1953)

Vepra në gjuhën shqipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tonio Kröger en français sur le site Project Gutenberg Canada

The Nobel Prize — autobiography

FBI File on Thomas Mann (archived 2004)

Thomas Mann 'Bookweb' on literary website The Ledge, with suggestions for further reading.

Thomas Mann, first editions of pictures.

 1. ^ "Vdekje në Venecia, Tomas Man". Shtepiaelibrit.com. Marrë më 24/04/2022. {{cite web}}: |first= i mungon |last= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)