Vdekje në Venecia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karikaturë e djaloshit joshës.

Vdekje në Venecia (gjermanisht: Der Tod in Venedig) është një novelë gjermane e vitit 1912, nga autori Tomas Man. Ndoshta vepra më e njohur e autorit, është realizuar edhe në version filmi nga Lukino Viskonti në 1971.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje në Venecia na flet për një kërkim shkatërrimtar për dashurinë dhe bukurinë mes shkëlqimit degjenerues. Gustav von Aschenbach, një shkrimtar i suksesshëm por i vetmuar, udhëton për te Mbretëresha e Adriatikut në kërkim të një plotësimi shpirtëror iluziv që kthehet në një katastrofë erotike. Joshur nga një djalosh i bukur polak, ai gjen veten i mbërthyer nga ky qytet hipnotik me sensualitet të pjekur nga dielli dhe një  erë kalbëzimi fizik, ndërsa ai rrënohet nga një epidemi sekrete.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Botime Nazarko. "Vdekje në Venecia, Tomas Man". Shtepiaelibrit.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)