Arthur Schopenhauer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Arthur Schopenhauer
Filozofia Perëndimore
Filozofia e shekullit XIX
Schopenhauer.jpg
Arthur Schopenhauer
Emri Arthur Schopenhauer
Lindja 22 Shkurt 1788
Vendlindja Danzig
Vdekja 21 Shtator 1860
Vendvdekja Frankfurt
Shkolla/tradita Kantianizmi, idealizmi
Ide të famshme Vullneti, Rrënja e arsyes, pesimizmi


Arthur Schopenhauer (22 Shkurt, 1788 – 21 Shtator, 1860) ishte një filozof gjerman i njohur për pesimizmin e tij atheist dhe qartësinë filozofike. Në moshën 25 vjeçare, ai botoi disertacionin e doktoraturës, On the Fourfold Root of the Principle of Sufficient Reason, e cila ekzaminoi pyetjen themelore: A mundet arsyeja, e vetme, të japë përgjigjje mbi botën. Punimi më me ndikim nga Schopenhauer, The World as Will and Representation (Bota si vullnet dhe përfaqësim), theksoi rolin e motivimit themelor të njeriut, që Schopenhaueri e quan vullnet. Analiza e Schopenhauerit mbi vullnetin e çoi atë në përfundimin se dëshirat emocionale, fizike, dhe seksuale nuk mund të përmbushem kurrë. Si pasojë, Schopenhauer favorizoi një jetesë duke mohuar dëshirat njerzore, ngjashëm me mësimet e Budizmit dhe Vedantas.

Analiza metafizike e Schopenhauerit mbi vullnetin, pikëpamjet e tij mbi motivimin dhe dëshirat njerëzore, dhe stili i shkrimit aforistik ndikoi te shumë mendimtarë të njohur, përfshirë Friedrich Nietzsche[1], Richard Wagner, Ludwig Wittgenstein, Erwin Schrödinger, Albert Einstein[2], Sigmund Freud, dhe Karl Kraus.Bibliografi e zgjedhur[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Addressed in: Cate, Curtis. Friedrich Nietzsche. Chapter 7.
  2. ^ Albert Einstein in Mein Glaubensbekenntnis (August 1932): "I do not believe in freedom of will. Schopenhauer's words, 'Man can indeed do what he wants, but he cannot want what he wants', accompany me in all life situations and console me in my dealings with people, even those that are really painful to me. This recognition of the unfreedom of the will protects me from taking myself and my fellow men too seriously as acting and judging individuals and losing good humour."

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Arthur Schopenhauer