Henri Bergson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Henri Bergson Nobel prize medal.svg
Bergson-Nobel-photo.jpg
Bergson, në vitin 1927
Ditëlindja:18 tetor 1859
Vendlindja:Paris, Franca Franca
Ditëvdekja:4 jana 1941
Vendvdekja:Paris, Franca Franca
Kombësia:franceze
Zhanri:Prozë, memoare
Henri Bergson

Henri-Louis Bergson (18 tetor 18594 janar 1941), shkrimtar dhe filozof francez, fitues i Çmimit Nobel për Letërsi, për vitin 1927.

Biografia[redakto | përpunoni burim]

U lindi në Paris1859 ishte filozof francez. Që nga fillimi i shkollimit qe nxënës i shkëlqyeshëm si në lëndët shkencore ashtu edhe në letërsi. I talentuar në matemikë por dashuruar në letërsi ai u regjistrua në Shkollën e Lartë Normale dega Letërsi, në të njëjtin vit me Jean Jaurès.*

Diplomoi filozofinë më 1881 kurse më 1889 doktoroi duke mbrojtur me sukses dy tezat e tija ndër të cilat përmendet tema kryesore: Ese mbi të dhënat e drejtpërdrejta të ndërgjegjes ("Essai sur les données immédiates de la conscience").

Liceu "Henri Bergson"

Kështu Bergson vazhdoi karierën e tij shembullore dhe kjo bëri që ai të angazhohet në Shkollën e Lartë të Normales dhe më tutje, më 1900, në Katedrën e Kolegjit të Francës si ligjërues-konferencier i filozofisë greke dhe latine. Fitoi respekt e famë kështuqë në ligjerimet e vinin emra të njohur si Péguy, Maritan e të tjerë. Më 1914 pranohet në Akademinë Franceze.

Vepra[redakto | përpunoni burim]

Veprat më të njohura janë Materja dhe memorja (Matière et mémoire 1896), Të qeshurit (Le rire 1899), Evolucioni krijues (L'évolution créatrice 1907), Energjia spirituale (L'énergie spirituelle (1919) dhe Dy burimet e moralit dhe fesë (Les deux sources de la morale et de la religion).

1927 i ndahet Çmimi Nobel për Letërsi.

Vdes më janar të vitit 1941.

Referenca[redakto | përpunoni burim]

[1]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]