1927

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ngjarjet e tanishme | Vite

| Shekulli 19 | Shekulli 20 | Shekulli 21  
| Vitet 1890 | Vitet 1900 | Vitet 1910 | Vitet 1920 | Vitet 1930 | Vitet 1940 | Vitet 1950 |
◄◄ | | 1923 | 1924 | 1925 | 1926 | 1927 | 1928 | 1929 | 1930 | 1931 | | ►►

Udhëheqës të shteteve · Film · Kosovë · Shqipëri · Televizion · Literaturë · Strip · Muzikë

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 7 Janar - Thirrja e parë telefonike ndërkombëtare ndërmjet New Yorkut dhe Londrës.
  • 10 Janar - U shfaq premiera e filmit Metropolis nga Fritz Lang.
  • 22 Janar - U bë emetimi i parë i drejtë për drejtë në gjithë botën i komentimit të ndeshjes futbollistike Arsenal vs. Sheffield United në Highbury. Ndeshja përfundoi 1-1.
  • 24 Janar - Regjisori Alfred Hitchcock paraqiti filmin e tijë të parë The Pleasure Garden në Angli.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Pa data[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Datat e personave më poshtë nuk janë të shënuara në artikujt mbi biografinë e tyre:

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pa data[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Datat e personave më poshtë nuk janë të shënuara në artikujt mbi biografinë e tyre: