Turhan pashë Përmeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Turhan Pashë Përmeti)
Shko te: navigacion, kërko
Turhan Pashë Përmeti
Turhan Pashë Përmeti
Kryeministër
7 mars 1914 – 3 shtator 1914
Paraardhësi: Fejzi bej Alizoti
Pasardhësi: Esat Pashë Toptani
25 dhjetor 1918 – 29 janar 1920
Paraardhësi: Esat Pashë Toptani
Pasardhësi: Sulejman Pashë Delvina
Të dhënat personale
Lindi më: 1839
Lindi në: Përmet, Shqipëri, Perandoria Osmane
Vdiq më: 18 shkurt 1927
Vdiq në: Neuilly, Francë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan


Turhan Pashë Përmeti lindi në vitin 1839 dhe vdiq më 18 shkurt të vitit 1927, ishte një politikan shqiptar. Turhan Pashë Përmeti ishte zyrtar i lartë i perandorisë Otomane para se ti bashkohej lëvizjes kombëtare shqiptare. Ndër postet që ai ka pasur në perandorinë Otomane ishte Guvernator i Kretës në vitet 1895 dhe 1896 dhe ambasador në Shën Petërsburg. Ai e fliste greqishten e frëngjishten rrjedhshëm dhe konsiderohej si administrator i aftë, por jo shumë i vendosur. Turhan Pashë Përmeti ishte kryeministër i Shqipërisë në vitin 1914 nga data 15 mars deri më 3 shtator, si dhe nga 1918 deri në vitin 1920. Gjate kësaj periudhe ai u ndikua shumë nga Esat Pashë Toptani.

Turhan Pasha vdiq në Neuilly, Francë.