Vilson Ahmeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vilson Ahmeti
Kryeministër i Shqipërisë
10 dhjetor 1991 – 13 prill 1992
Paraardhësi: Ylli Bufi
Pasardhësi: Aleksandër Meksi
Të dhënat personale
Lindi më: 5 shtator 1951
Lindi në: Fier
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan
Partia politike: PS
Vilson Ahmeti

Vilson Ahmeti është politikan shqiptar, kryeministër i Shqipërisë gjatë viteve 1991-1992.

Ahmeti ka qenë kryeministër i Shqipërisë në Qeverinë Teknike (1991-1992) dhe ministër në Qeverinë e Stabilitetit (1991). Qeveria Teknike me kryeministër Vilson Ahmeti, përgatit vendin drejt zgjedhjeve parlamentare të 22 marsit të vitit 1992. Inxhinier mekanik. Në 1993 u tërhoq nga veprimtaria politike shtetërore.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Në 100 vjetorin e Pavarësisë Kuvendi nderon ish Kryeministrat e 20 viteve të fundit, Liderin e Lëvizjes Studentore, Azem Hajdari, “Mandelën" e Shqipërisë, Arbnori, Gandin e Ballkanit, Rugova, Komandantin legjendar të Luftës Çlirimtare të Kosovës, Jashari, Kuvendi i Shqiperisë, 21.11.2012


Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.