Ibe Palikuqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ibe Palikuqi
(1927 - 1944)

Ibe Palikukja.jpg
Emri: Ibe
Mbiemri: Palikuqi
Lindi më: 1927
Vendlindja: Dibër
Vdiq më: 23 shtator, 1944
Vdiq në: Kërçovë
Busti i Ibe Palikuqit ne Diber
Busti i Ibe Palikuqit ne Kercove

Ibe Palikuqi ishte nje veprimtare e vendosur e Luftës ANÇ, Heroinë e Popullit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibe Palikuqi u lind në qytetin e Dibrës. Që nga 1942 shtëpia e saj u bë bazë shokësh ilegalë dhe ajo vetë propagandiste trime e ideve të luftës çlirimtare. U arrestua së bashku me nënën dhe u burgos (1943). Pasi doli nga burgu, vijoi veprimtarinë revolucionare. U rreshtua në batalionin partizan të Dibrës dhe me organizimin e Brigadës XVIII S (1944) u caktua zëvendëskomisare kompanie. Në të gjitha luftimet u shqua për guxim e trimëri të rrallë. Ra heroikisht në luftë kundër nazistëve gjermanë dhe tradhtarëve për çlirimin e KërçovësMaqedoni, më 23 shtator 1944.[1] [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Narodni heroji Jugoslavije (knjiga). „Mladost“, Beograd 1975.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Palikuća Šerifa Ibe Viz. 24.03.2017.
  2. ^ „Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 1111 стр.