Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Albania (1944-1946).svg
Flamuri shqiptar i shqipëtareve të Kosovës.

Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare ishte lufta e zhvilluar midis forcave (shkurt LANÇ) partizane shqiptare dhe ushtrive pushtuese nazi-fashiste, gjatë Luftës Dytë BotëroreShqipëri përgjatë viteve 1939-1944.

Lëvizja Çlirimtare Kombëtare ishte organizimi kryesor i rezistencës në Luftën e Dytë Botërore kundër pushtuesve. Ajo u institucionalizua në 16 shtator 1942, në Konferencën e Pezës.

Megjithëse komunistët kishte shumicën në Këshillin e Përgjithshëm, në të ishin përfshirë edhe figura të njohura nacionaliste si Myslym Peza, Abaz Kupi, etj. Me këtë koferencë Shqipëria u rreshtua zyrtarisht me krahun e forcave te Aleances Antifashiste

Fronti Shqiptar Çlirimtare Kombëtar më vonë shndërrua në maj 1944 në Qeverinë e Shqipërisë, të krijuar në Kongresin e Përmetit. Fronti u zëvendësua në gusht 1945 nga Fronti Demokratik. Në të morën pjesë shumë patriotë shqiptarë të cilët humbën jetën në këtë luftë.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]