Partia Komuniste e Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Partia Komuniste Shqiptare)
Jump to navigation Jump to search
Partia Komuniste e Shqipërisë
Shkurtesa PKSH
Leader Qemal Cicollari
Themeluar 1991
Paraprirë PPSH
Selia Tiranë
Gazeta Zëri i së Vërtetës
Ideologjia Majtas
Komunizëm
Marksizëm-Leninizëm
Hoxhaizëm
Bashkëlidhja internacionale Konferenca ndërkombëtare e partive dhe organizatave marksiste-leniniste (Hoxhaiste)
Takimi Ndërkombëtar i Partive Komuniste dhe Punëtorëve
Kuvendi
0 / 140
Bashkitë
0 / 61
Prania ne rrjet
www.pksh.al
Shqipëria Shqipëria

Partia Komuniste e Shqipërisë ose shkurt PKSH u formua më 1991 si një nëndalje e Partisë së Punës, nga Hysni Milloshi.

Rithemelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas viteve 2000, Hysni Milloshi arriti me shumë përpjekje të rikrijonte PKSH e u zgjodh Sekretar i Parë i saj. Në zgjedhjet e vitit 2003 e 2007 PKSH ka përkrahur PS-në dhe kandidatët e saj në zgjedhjet përkatëse. Por në vitin 2011 ajo dëbohet nga koalicioni i majtë i PS-së, ndaj në zgjedhjet vendore PKSH vendos të kandidojë e vetme duke nxjerrë kandidatin e tretë për Tiranën Hysni Milloshin, perballe Lulzim Bashës dhe Edi Ramës.[1] Në këto zgjedhje Milloshi nuk arriti të fitonte pasi mori 1394 vota.[2]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hysni Milloshi: Do punoj me Berishën. Ja si më ndihmoi LSI për të kandiduar | Gazeta Tema". Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2013. Marrë më 8 dhjetor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kqz - Rezultati Paraprak". Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2011. Marrë më 8 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.