Dushan Mugosha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Dushan Mugosha (ser. Dušan Mugoša) (1914-1973), aktivist dhe luftëtar i Luftës së Dytë Botërore, serb nga Kosova.

Dushani i njohur më shumë si Mugosha, më 4 prill 1960, u emërua në në postin e Kryetarit të Kuvendit të Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës. Postë të cilin deri më atëherë e mbante Pavle Joviqeviqi. Mugosha këtë postë e mbajti për tre vite radhazi dhe u shkarkua nga ky, më 18 korrik 1963, duke i liruar postin Stanoje Akshiqit.[1]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ b:Vitviteja/Presidenca e Rep. Kosovës