Jump to content

Ali Shukriu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ali Shukriu (1919-2005), aktivist dhe luftëtar i Luftës së Dytë Botërore, shqiptar nga Kosova.

Ali Shukriu në gusht të vitit 1981, pas demostratave, të ashtuquajtura në atë kohë nga regjimi "kundër-revulucionare", u emërua në postin e Kryetarit të Kryesisë së Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës. Në këtë post qëndrojë për 1 mandat, deri në maj të vitit pasues, 1982, kur Kolë Shiroka në këtë postë.[1]

Burimi i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ b:Vitviteja/Presidenca e Rep. Kosovës

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]