Njohja ndërkombëtare e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kosova deklaroi pavarësinë me 17 shkurt 2008. Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë, u dërguan letra në drejtim të të gjitha qeverive të botës për njohjen e saj. Njohjet e para filluan menjëherë pas disa orësh, ndërsa më 18 shkurt 2008, Afganistani ishte shteti i parë që njohu Kosovën shtet të pavarur. Më 8 mars 2008, ministri i parë i jashtëm që e vizitoi Kosovën ishte Carl Bildt, Ministër i Jashtëm i Suedisë[1].

Deri më 4 shtator 2020, 116 nga 193 shtete anëtare të OKB-së kanë njohur formalisht Republikën e Kosovës dhe 3 shtete që nuk janë anëtare të OKB. Shumica e vendeve të Bashkimit Evropian gjithashtu e kanë njohur Kosovën (23 nga 28); Anëtarët e BE-së vendosin individualisht se a do ta njohin Kosovën, ndërsa BE-ja ka dërguar misionin EULEX për të siguruar paqe, mbikëqyrje të jashtme. Njëzetekatër (24) anëtarë të NATOs nga njëzetetetë (28) gjithsej e kanë njohur Kosovën.

Hyrje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit, janë të ndara sa i përket pavarësisë së Kosovës. SHBA, Britania e Madhe dhe Franca, njohën pavarësinë e Kosovës, Rusia e ka kundërshtuar dhe konsideruar ilegal aktin e pavarësisë [2], ndërsa Republika Popullore e Kinës ka shprehur brengosjen e saj me këtë akt. Me 15 maj 2008, Rusia, Kina dhe India, lëshuan një deklaratë të përbashkët, në të cilën ftojnë për negociata të reja në mes të autoriteteve të Beogradit dhe Prishtinës[3].

Nga fqinjët e Kosovës, Republika e Shqipërisë, Republika e Maqedonisë dhe Mali i Zi e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Republika e Maqedonisë ka ngritur çështje e vijëzimit të kufirit mes saj dhe Kosovës, tani e diskutuar vetëm me Prishtinën kurse më parë vetëm me qeverinë e Beogradit. Komisioni i përbashkët i Republikës të Maqedonisë dhe Kosovës për Demarkacion të kufirit filloi operimet më 25 mars 2008 në Shkup.[4] Qeveria e Serbisë si reagim kundër shteteve që kanë njohur Republikën e Kosovës ka thirrur në konsultime ambasadorët e vet nga shtetet që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Por në korrik 2008, ambasadorët e saj në shtetet e BE-së u rikthyen[5]. Serbia akuzoi liderët kosovarë për tradhëti të lartë.

Ministri i Jashtëm i Serbisë Vuk Jeremiç, me 15 gusht 2008, zyrtarisht dërgoi një kërkesë në OKB, për të kërkuar mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë rreth aktit të pavarësisë së Kosovës. Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në takimin e saj në shtator 2008[6] vendosi ta çojë çështjen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. GJND vendosi më 22 korrik 2010 se deklarata e pavarsisë së Kosovës nuk është në kundërshtim me të drejtën nderkombetare, me rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit.

Në 7 shtator 2011 në tabloidin serbë "Blic" thuhej se dy shtete kishin tërhequr njohjen e Republikës së Kosovës, sipas "Blic" Omani dhe Guinea-Bissau. Këtë lajm e mbështeti ditën tjetër edhe ministri i punëve të jashtme të Serbisë Vuk Jeremiç por shpejtë u zbulua se këto ishin informacione spekulative dhe mashtrime të diplomacisë serbe. Zëvëndëskryeministri i Parë i Kosovës Behgjet Pacolli ka pasur të një bisedë telefonike me presidentin e Guinea-Bissau, Malam Bacai Sanhá, i cili i ka rikonfirmuar njohjen nga Guinea-Bissau. Republika e Kosovës më datë 30 janar 2011 ka marrë notë verbale nga Sulltanati i Omanit, me nr. të referencës 7102/700710/181/2011 dhe të nënshkruar nga lartmadhëria e Tij Sulltani Qaboos Bin Said dërguar presidentit të Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, ku thuhet se: “Njohim pozitën e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë drejt pavarësisë së Kosovës dhe Qeveria e Sulltanatit të Omanit e mirëpret anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Kombet e Bashkuara dhe organizatat e tjera ku Kosova dëshiron të marrë pjesë”. Omani ka vendosur marrëdhënie diplomatike me Kosovën, ku ambasadori i Kosovës në Londër Muhamet Hamiti është akredituar si ambasador jo rezident në Oman. Më 20 shtator 2011 Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj kanë marr konfirmimin nga Ministri i Punëve të Jashtme i Sulltanatit të Omanit, Yusuf bin Alawi bin Abdulla për njohjen e plotë të pavarësisë së Kosovës nga ky shtet.[7] PE miraton rezolutën për Kosovën, 5 vendet ta njohin Koosvën

Strasburg, 7 shkurt 2013 - Parlamenti Europian ka miratuar një rezolutë për Kosovën duke i i hapur kështu rrugën marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit mes BE dhe Kosovës. Në dokumentin për Kosovën të paraqitur nga eurodeputeja Urlike Lunaçek para komitetit për Politikë të Jashtme të PE-së, thuhet se Bashkimi Evropian mund të lidhë Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit me Kosovën, edhe pse pesë vende të BE-së nuk e kanë njohur pavarësinë e saj. Eurodeputetja deklaroi se nuk mund të pranohet ndarja e Kosovës. Projekt-rezoluta po ashtu u bën thirrje pesë anëtareve evropiane që të pranojnë shtetin e ri. Ndërkaq, dokumenti për Serbinë kërkon që këtij shteti t’i jepet sa më parë data e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian, me kusht që Beogradi të plotësojë kushtet themelore dhe të vazhdojë procesin e reformave. Njëri nga kushtet e BE-së për Serbinë, është Kosova. Autoritetet evropiane u kanë vënë kusht atyre serbe normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, nëse duan të avancojnë në procesin e integrimit[8]

Në Bruksel u zhvillua takimi i presidentëve të Kosovës dhe Serbisë Bruksel, 7 shkurt 2013 - Në kabinetin e shefes për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton, të mërkurën është mbajtur takimi i presidentëve të Kosovës dhe Serbisë, Atifete Jahjaga dhe Tomisllav Nikoliq. Ky ishte takimi i parë ndërmjet liderëve të të dyja shteteve dhe, në masë të madhe, është parë si hap tutje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre. Në prag të tij, Eshton ka takuar ndarazi Nikolliqin dhe më pas Jahjagën. Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka thënë se takimi me homologun nga Serbia, Tomisllav Nikolliq, ka qenë konstruktiv dhe në nivel të barabartë. Ajo ka bërë me dije se në takim i është dhënë mbështetje procesit të dialogut midis dy vendeve, i cili tashmë është në zhvillim e sipër. Dialogu është rruga e vetme për zgjidhjen e të gjitha çështjeve në mes të dy vendeve të pavarura, ka thënë Jahjaga gjatë një konference me gazetarë të mbajtur në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Bruksel pas takimit. “Takimi i sotëm paraqet rrjedhë normale të të gjithë procesit dhe takim të nivelit më të lartë shtetëror. Shpreh falënderim për baroneshën Ashton për ndërmjetësimin dhe për harmonizimin e agjendës për takim. Po ashtu falënderoj edhe Shtetet e Bashkuara për mbështetjen”, ka thënë Jahjaga. Ajo ka deklaruar se, gjatë takimit, i ka bërë me dije presidentit serb se Kosova është shtet i pavarur, sovran dhe me integritet të plotë territorial. Sipas Jahjagës, statusi i Kosovës është mbyllur.[9]

Fakte dhe statistika të njohjes së Republikës së Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Është njohur nga 116 nga gjithsej 193 shtete anëtare të OKB-së, apo nga 55.95% e tyre.
 • Është njohur nga 3 (nga gjithsej 5) shtete anëtare të përhershme të KS të OKB-së, apo nga 60% e tyre.
 • Është njohur nga 5 (nga gjithsej 10) shtete anëtare të përkohshme të KS të OKB-së, apo nga 50% e tyre. Vlen për kohën kur është shpallur pavarsia.
 • Është njohur nga 23 (nga gjithsej 28) shtete të Bashkimit Evropian, apo nga 82.14% e tyre.
 • Është njohur nga 26 (nga gjithsej 30) shtete të NATO-s, apo nga 85.71% e tyre.
 • Është njohur nga 36 (nga gjithsej 56) shtete të OSBE-s, apo nga 64.29% e tyre.
 • Është njohur nga 34 (nga gjithsej 47) shtete të Këshillit të Evropës, apo nga 72.34% e tyre.
 • Është njohur nga 32 (nga gjithsej 57) shtete të Kooperimit Islamike, apo nga 63.16% e tyre.
 • Është njohur nga 10 (nga gjithsej 22) shtete të Ligës Arabe, apo nga 50% e tyre.
 • Është njohur nga të gjitha vendet e G7.
 • Shtetet që e kanë njohur deri më tani Kosovën përbëjnë 72.53% të PBB-së botërore.[10]

Qëndrimi i shteteve rreth pavarësisë së Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e vendeve që kanë njohur pavarësin e Kosovës (Sipas 4 shtatorit 2020)
  Kosova
  Shtetet që kanë njohur Kosovën
  Shtetet që nuk e kanë njohur Kosovën

Shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara që njohin Kosovën si shtet të pavarur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radhitur sipas datës së njohjes së Republikës së Kosovës.

NO. Shteti Data e njohjes
1 Afganistani Afganistani [11] 18 shkurt 2008
2 Kosta Rika Kosta Rika [12] 18 shkurt 2008
3 Shqipëria Shqipëria [13] 18 shkurt 2008, de facto që më 21 tetor 1991
4 United Kingdom Mbretëria e Bashkuar [14] 18 shkurt 2008
5 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës [15] 18 shkurt 2008
6 Franca Franca [16] 18 shkurt 2008
7 Turqia Turqia [17] 18 shkurt 2008
8 Australia Australia [18] 19 shkurt 2008
9 Senegal Senegali [19] 19 shkurt 2008
10 Gjermania Gjermania [20][21] 20 shkurt 2008
11 Letonia Letonia [22] 20 shkurt 2008
12 Estonia Estonia[23] 21 shkurt 2008
13 Italia Italia [24] 21 shkurt 2008
14 Danimarka Danimarka [25] 21 shkurt 2008
15 Luksemburgu Luksemburgu [26] 21 shkurt 2008
16 Peru Peru [27] 22 shkurt 2008
17 Belgjika Belgjika [28][29] 25 shkurt 2008
18 Polonia Polonia [30] 26 shkurt 2008
19 Zvicra Zvicra [31][32][33] 27 shkurt 2008
20 Austria Austria [34] 27 shkurt 2008
21 Republika e Irlandës Irlanda [35][36][37] 29 shkurt 2008
22 Suedia Suedia [38] 4 mars 2008
23 Netherlands Holanda [39] 4 mars 2008
24 Islanda Islanda [40] 5 mars 2008
25 Sllovenia Sllovenia [41] 5 mars 2008
26 Finlanda Finlanda [42] 7 mars 2008
27 Japonia Japonia [43][44] 18 mars 2008
28 Kanadaja Kanada [45] 18 mars 2008
29 Monako Monako [46] 19 mars 2008
30 Hungaria Hungaria[47] 19 mars 2008
31 Kroacia Kroacia 19 mars 2008
32 Bullgaria Bullgaria 20 mars 2008
33 Lihtenshtajni Lihtenshtajni[48] 25 mars 2008
34 South Korea Korea Jugore [49] 28 mars 2008
35 Norvegjia Norvegjia [50] 28 mars 2008
36 Marshall Islands Ishujt Marshall [51] 17 prill 2008
37 Nauru Nauru [52] 23 prill 2008
38 Burkina Faso Burkina Faso [53] 24 prill 2008
39 Lituania Lituania [54] 6 maj 2008
40 San Marino San Marino [55] 11 maj 2008
41 Czech Republic Republika Çeke [56] 21 maj 2008
42 Flamuri Liberia [57] 30 maj 2008
43 Sierra Leone Siera Leone [58] 13 qershor 2008
44 Kolumbia Kolumbia [59] 7 gusht 2008
45 Belize Beliza [60] 7 gusht 2008
46 Malta Malta [61] 21 gusht 2008
47 Samoa Samoa [62][63] 15 shtator 2008
48 Portugalia Portugalia [64][65] 7 tetor 2008
49 Mali i Zi Mali i Zi [66] 9 tetor 2008
50 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut [67] 9 tetor 2008
51 Emiratet e Bashkuara Arabe Emiratet e Bashkuara Arabe [68] 14 tetor 2008
52 Malaysia Malajzia [69][70][71] 30 tetor 2008
53 Federata Mikroneziane Mikronezia [72][73][74] 5 dhjetor 2008
54 Panama Panamaja [75] 16 janar 2009
55 Flamuri Maldivet [76] 19 shkurt 2009
56 Flamuri Palau [77] 9 mars 2009
57 The Gambia Gambia [78] 7 prill 2009
58 Flamuri Arabia Saudite [79] 20 prill 2009
59 Flamuri Komoros [80] 18 maj 2009
60 Bahrain Bahrain [81] 19 maj 2009
61 Jordan Jordan [82] 7 korrik 2009
62 Flamuri Republika Domenikane [83] 10 korrik 2009
63 New Zealand Zelanda e Re [84] 9 nëntor 2009
64 Malawi Malevia [85] 16 dhjetor 2009
65 Mauritania Mauritania [86] 12 janar 2010
66 Flamuri Suazilendi [87] 12 prill 2010
67 Vanuatu Vanuatu [88] 28 prill 2010
68 Flamuri Xhibuti [89] 11 maj 2010
69 Somalia Somalia [90] 19 maj 2010
70 Honduras Honduras [91] 3 shtator 2010
71 Kiribati Kiribati [92] 21 tetor 2010
72 Flamuri Tuvalu [93] 18 nëntor 2010
73 Flamuri Katari [94] 4 janar 2011
74 Guinea-Bissau Guinea-Bissau [95] 10 janar 2011
75 Oman Omani [96] 4 shkurt 2011
76 Andorra Andora [97] 8 qershor 2011
77 Guinea Guinea [98] 12 gusht 2011
78 Nigeri Nigeri [98] 16 gusht 2011
79 Benin Benini [99] 17 gusht 2011
80 Flamuri Shën Lucia [100] 19 gusht 2011
81 Flamuri Gaboni [101] 9 shtator 2011
82 Bregu i Fildishtë [102] 21 shtator 2011
83 Kuwait Kuvajti [103] 11 tetor 2011
84 Ghana Gana [104] 23 janar 2012
85 Haiti Haiti [105] 10 shkurt 2012
86 Brunei Brunei[106] 25 prill 2012
87 Flamuri Çadi[107] 1 qershor 2012
88 Flamuri Papua Guinea e Re[108] 3 tetor 2012[109]
89 Burundi Burundi[110][111] 16 tetor 2012
90 East Timor Timori Lindor[112] 9 nëntor 2012
91 Flamuri Saint Kits dhe Nevis[113] 14 nëntor 2012
92 Fiji Fixhi[114] 14 nëntor 2012
93 Dominica Dominika[115] 11 dhjetor 2012
94 Pakistan Pakistani[116] 24 dhjetor 2012
95 Guyana Guajana[117] 16 mars 2013
96 Tanzania Tanzania[118] 5 qershor 2013
97 Flamuri Jemeni[119] 11 qershor 2013
98 Egjipti Egjipti[120] 26 qershor 2013
99 Flamuri Grenada[121] 25 shtator 2013
100 Flamuri Libia[122] 25 shtator 2013
101 Thailand Tajlanda[123] 26 shtator 2013
102 Flamuri El Salvador[124][125] 4 tetor 2013
103 Flamuri Tonga[126][127] 15 janar 2014
104 Flamuri Lesoto[128][129] 11 shkurt 2014
105 Ishujt Solomon[130] 13 gusht 2014
106 Antigua and Barbuda Antigua dhe Barbuda 20 maj 2015
107 Suriname Surinami[131] 8. Korrik 2016.
108 Singapore Singapori[132] 1. Dhjetor 2016.
109 Bangladesh Bangladeshi[133] 27. Shkurt 2017.
110 Madagaskari Madagaskari 25 nëntor 2017
111 Barbados Barbadosi[134] 15 shkurt 2018
112 Izraeli Izraeli[135][136] 4 shtator 2020

Shtetet që kundërshtojnë njohjen e Republikës së Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Serbia Serbia
 2. Rusia Rusia
 3. Spanja Spanja
 4. Azerbajxhani Azerbajxhani
 5.  Belarus Bjellorusia
 6.  Cyprus Qiproja
 7. Gjeorgjia Gjeorgjia
 8. Moldavia Moldavia
 9. Argjentina Argjentina
 10. Bolivia Bolivia
 11. Vietnami Vietnami
 12. Venezuela Venezuela
 13. Uruguaji Uruguai
 14. Flamuri Korea e Veriut
 15. Flamuri Laosi
 16. Angola Angola
 17. Morocco Maroku
 18. Ekuador Ekuadori
 19. India India
 20. Sllovakia Sllovakia
 21. Kirgistani Kirgistani
 22. Cuba Kuba
 23. Meksika Meksika
 24. Republika Popullore e Kinës
 25. Ukraina Ukraina
 26. Brazil Brazili
 27. Greqia Greqia
 28. Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
 29. Republika Demokratike e Kongos
 30. South Africa Afrika e Jugut
 31. Armenia Armenia
 32. Kazakistani Kazakistani
 33. Uzbekistani Uzbekistani
 34. Filipinet Filipinet
 35. Flamuri Taxhikistani
 36. Sri Lanka Sri Lanka
 37. Palestina Palestina, zyrtarisht shtet jo anëtar vëzhgues në OKB.

Qëndrimi i Organizatave Qeveritare Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizata Shënim
1 Kombet e Bashkuara OKB Rusia si anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, kundërshton ashpër pavarësinë e Kosovës. Shanset e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë janë të zbehura.
2 Bashkimi Evropian BE Shtetet deklarohen individualisht. Bashkimi Evropian me 18 shkurt u prononcua rreth deklaratës së Kuvendit të Kosovës.[137] Bashkimi Evropian po instalon misionin e vet në Kosovë me emrin EULEX. Ky mision përfshin përfaqësuesin special, 2000 policë dhe këshilltarë juridikë.[138][139]
3 Bashkimi Evropian Parlamenti Evropian Parlamenti Evropian me 30 maj 2008, shpalli se e njeh Kosovën si shtet të pavarur. Ishte hera e parë që flamuri i Kosovës, u paraqit zyrtarisht në institucionet e Bashkimit Evropian.[140][141]
4 FMN Me 15 korrik 2008, FMN ka lëshuar një deklaratë, ku njeh ndarjen e Kosovës nga Serbia. FMN ka marrë një kërkesë zyrtare nga Kosova për antarësim.[142] Fondi Monetar Ndërkombëtar ndihmon Kosovën teknikisht dhe monitoron zhvillimin ekonomik.[143]
5 NATO NATO NATO udhëheq KFOR-in i cili nën mandatin që i siguron Rezoluta 1244 e KS të OKB-së, ka nën kontroll sigurinë e Kosovës që nga qershori i vitit 1999.[144]
6 OIC Organizata e Konferencës Islamike me 57 shtetet e përkrahin pavarësinë e Kosovës. Në një deklaratë të 14 marsit 2008, Organizata motivon shtetet që individualisht ta njohin Republikën e Kosovës.[145] Azerbejxhani, Egjipti, Indonezia dhe Sudani kanë kundërshtuar reptësisht pavarësinë e Kosovës.[146] Në seancën përmbyllëse të Ministerialit të Organizatës së Konferencës Islamike, mbajtur në Dushanbe, Taxhikistan, ku mori pjesë edhe zv/kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme i Shqipërisë, Ilir Meta, ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare miratuan Rezolutën e re “mbi situatën në Kosovë”. Kjo rezolutë, e iniciuar nga Shqipëria dhe miratuar me unanimitet të plotë nga 57 shtetet anëtare të OKI-t, ka një rëndësi të jashtëzakonshme dhe përbën një sukses të madh për Kosovën dhe njohjen e saj të mëtejshme.[147]
7 OSBE Shtetet deklarohen individualisht për njohjen apo mosnjohjen e Kosovës[148] Kosova duhet të jetë multietnike është qëndrim i OSBE-së.[149] Serbia ka kërkuar që OSBE të mos e pranojë Kosovën[148]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Minister for Foreign Affairs Carl Bildt to visit Kosovo and Macedonia
 2. ^ Kosovo breakaway illegal, says Putin | World news | The Guardian
 3. ^ Russia, India, China urge resumption of Kosovo talks_English_Xinhua
 4. ^ http://www.makfax.com.mk/look/novina/article.tpl?IdLanguage=1&IdPublication=2&NrArticle=106226&NrIssue=617&NrSection=10[lidhje e vdekur] - Macedonian-Kosovar border demarcation panel starts work - 2008-03-25
 5. ^ "B92 - Info - Govt. to return ambassadors". Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2008. Marrë më 21 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2008. Marrë më 21 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 7. ^ Rikonfirmohet njohja nga Sulltanati i Omanit - Lajmet - Ministria e Punëve të Jashtme - Kosova
 8. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2014. Marrë më 7 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 9. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2014. Marrë më 7 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 10. ^ "Recognition Information and Statistics - Who Recognized Kosova? The Kosovar people thank you - Who Recognized Kosovo and Who Recognizes Kosovo" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2009. Marrë më 20 prill 2009.
 11. ^ "Afghanistan recognizes Kosovo's independence" [Afganistani njeh pavarësinë e Kosovës] (në anglisht). International Herald Tribune. 18 shkurt 2008. Marrë më 18 shkurt 2008.
 12. ^ "Cablegate: Costa Rica Recognizes Kosovo" [Kosta Rika njeh Kosovën] (në anglisht). Scoop.co.nz. 7 mars 2008. Marrë më 21 korrik 2019.
 13. ^ of Prime Minister of Albania Mr. Sali Berisha on Recognition of Independence of Kosova[lidhje e vdekur], 18. shkurt 2008
 14. ^ [1]
 15. ^ "U.S. Recognises Kosovo as Independent State". Departamenti Amerikan i Shtetit. 2008-02-18. Marrë më 2008-02-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ France recognizes Kosovo's independence, proposes diplomatic ties
 17. ^ Turkey recognizes Kosovo, Serbia recalls its ambassador - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 18. ^ Australia Joins U.S., U.K. in Recognizing Kosovo's Independence , 19. februar 2008 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 19. ^ "Senegali njeh pavarësinë e Kosovës". Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2008. Marrë më 19 shkurt 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Nettavisen: Venter på verden, 18. shkurt 2008
 21. ^ Germany Recognizes Independent Kosovo
 22. ^ Latvia recognises the independence of Kosovo[lidhje e vdekur] - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 23. ^ Estonia recognises Republic of Kosovo Arkivuar 4 nëntor 2013 tek Wayback Machine. Estonian Ministry of Foreign Affairs, 21. shkurt 2008 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 24. ^ Italy recognizes Kosovo as independent state - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 25. ^ "Denmark recognises Kosovo" (në anglisht). Ministry of Foreign Affairs of Denmark. 2008-02-21. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2008. Marrë më 2008-02-21.
 26. ^ "Le Luxembourg reconnaît formellement le Kosovo" (në frëngjisht). Le Gouvernement du Grande-Duché de Luxembourg. 2008-02-21. Marrë më 2008-02-21.
 27. ^ "Perú decide reconocer independencia de Kósovoe". Peruvian Ministry of External Relations. 2008-02-22. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2012. Marrë më 2008-02-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Сърбия изтегли посланиците си от Белгия и Перу - Stampa:Ru
 29. ^ "Belgium recognizes Kosovo's independence". Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2008. Marrë më 26 shkurt 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Poland recognizes Kosovo's independence Arkivuar 4 mars 2008 tek Wayback Machine - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 31. ^ "Switzerland recognizes Kosovo independence". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2008. Marrë më 28 shkurt 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Swiss recognize independent Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2008. Marrë më 28 shkurt 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Swiss recognize independent Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2008. Marrë më 28 shkurt 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Austria moves forward with recognition of Kosovo Arkivuar 15 mars 2014 tek Wayback Machine -Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 35. ^ Ireland recognizes Kosovo's independence - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 36. ^ Ireland recognises Kosovo independence - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 37. ^ Ireland recognizes Kosovo's independence - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 38. ^ recognises the Republic of Kosovo
 39. ^ "Nederland erkent onafhankelijkheid Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2008. Marrë më 4 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Íslensk stjórnvöld viðurkenna formlega sjálfstæði Kósóvó" (në islandisht). Iceland Foreign ministry. 2008-03-05. Arkivuar nga origjinali më 2008-03-24. Marrë më 2008-03-05.
 41. ^ "Slovenia Recognizes Kosovo". Slovenian Press Agency. 2008-03-05. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2009. Marrë më 2008-03-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Finland recognises Kosovo 7.3.2008 at 11:31 Arkivuar 24 mars 2009 tek Wayback Machine - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 43. ^ http://www.turkishpress.com/news.asp?id=220866&s=&i=&t=Japan_recognises_Kosovo%7Ctitle=Japan Arkivuar 15 mars 2014 tek Wayback Machine recognises Kosovo
 44. ^ MOFA: Statement by Foreign Minister Masahiko Koumura on the Recognition of the Republic of Kosovo
 45. ^ http://www.cbc.ca/world/story/2008/03/18/canada-kosovo.html%7Ctitle=Canada[lidhje e vdekur] to recognize independent Kosovo
 46. ^ http://www.president-ksgov.net/?id=5,67,67,67,a,714 Principata e Monakos njohu Republikën e Kosovës
 47. ^ http://www.mfa.gov.hu/kum/en/bal/actualities/spokesman_statements/Kosovo_recognition_080319.htm%7Ctitle="Hungary[lidhje e vdekur] recognizes Kosovo’s Independence"
 48. ^ "Medienmitteilungen - Information und Kommunikation der Regierung - Landesverwaltung Liechtenstein". Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2008. Marrë më 28 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ http://www.mofat.go.kr/webmodule/htsboard/template/read/engboardread.jsp?typeID=12&boardid=302&seqno=306110&c=TITLE&t=&pagenum=1&tableName=TYPE_ENGLISH&pc=undefined&dc=&wc=&lu=&vu Arkivuar 4 gusht 2014 tek Wayback Machine |title=Recognition of the Republic of Kosovo
 50. ^ http://www.regjeringen.no/en/dep/ud/press/News/2008/norway_kosovo.html?id=505130%7Ctitle=Norway Arkivuar 10 mars 2016 tek Wayback Machine recognises Kosovo as an independent state
 51. ^ "BREAKING NEWS: Republic of the Marshall Islands has recognized Kosovo" Arkivuar 23 maj 2008 tek Wayback Machine, New Kosova Report. Link accessed 2008-04-17.
 52. ^ "Republika e Naurusë ka njohur Republikën e Kosovës", Radio Televizioni i Kosovës. Link accessed 2008-04-23.
 53. ^ "Burkina Faso e njohu Kosovën", KosovaPress. Link accessed 2008-04-24.
 54. ^ "Seimas nutarė pripažinti Kosovo Respublikos nepriklausomybę (Seimas recognizes Republic of Kosovo's independence)". Parliament (Seimas) official proceedings. 2008-05-06. Marrë më 2008-05-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ "Congresso di Stato: San Marino riconosce il Kosovo". Radio Televisione della Repubblica di San Marino (në italisht). San Marino: San Marino RTV. 2008-05-06. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2008. Marrë më 2008-05-12.
 56. ^ "The Czech Republic has recognized independence of Kosovo". Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic. 2008-05-21. Marrë më 2008-05-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2009. Marrë më 31 maj 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 58. ^ http://www.kosovothanksyou.com/files/KosovaGovernment_SierraLeoneRecognized.pdf
 59. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 gusht 2008. Marrë më 7 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 60. ^ "Presidente e Republikës së Kosovës - Atifete Jahjaga". Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2011. Marrë më 7 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Press Releases". Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2011. Marrë më 21 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "Samoa njeh pavarësinë e Kosovës" telegrafi.com Link accessed 15/09/08
 63. ^ "Samoa recognizes indepedent Kosovo" Arkivuar 19 tetor 2008 tek Wayback Machine newkosovareport.com Link accessed 15/09/08
 64. ^ http://www.mne.gov.pt/mne/pt/noticias/200810072015.htm%7Cpublisher=Ministério[lidhje e vdekur]
 65. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2009. Marrë më 7 tetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 66. ^ « Lajme - Telegrafi
 67. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2008. Marrë më 9 tetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 68. ^ « Lajme - Telegrafi
 69. ^ "Malajzia njeh Republikën e Kosovës". Ministry of Foreign Affaires of the Republic of Kosovo. 2008-10-31. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2009. Marrë më 2008-10-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ Malaysia Recognises Kosovo Independence kosovothanksyou.com
 71. ^ Malaysia Recognises Kosovo Independence Balkan Insight 31 tetor 2008
 72. ^ tehran times : Micronesia recognizes independence of Kosovo: foreign ministry
 73. ^ "B92 - Info - Micronesia recognizes Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2008. Marrë më 12 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ "Micronesia recognizes Kosovo independence | Politics". Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2008. Marrë më 12 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ "Comunicado de prensa sobre reconocimiento de la República de Kosovo". Ministry of Foreign Affairs, Panama. 2009-01-16. Marrë më 2009-01-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 76. ^ "Maldives extends full diplomatic recognition to the Republic of Kosovo". Ministry of Foreign Affairs, Republic of Maldives. 2009-02-19. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 2009-02-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ "Presidenti i Republikës së Palausë, z. Toribiong i dërgoi Presidentit Sejdiu letrën e njohjes" president-ksgov.net 09 March 2009 Link retrieved 09 March 2009
 78. ^ "Gambia njeh pavarësinë e Kosovës" (PDF). Ministria e Punëve të Jashtme. 2009-04-07. Marrë më 2009-04-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ "Arabia Saudite njeh pavarësinë e Kosovës". RTK. 2009-04-20. Marrë më 2009-04-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ "Comores recognizes Kosovo". Kosova New Report. 2009-05-18. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2009. Marrë më 2009-05-18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ "BAHRAIN RECOGNIZES KOSOVO". Bahrain News Agency. 2009-05-19. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2009. Marrë më 2009-05-19. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ "Jordan confirms the recognition of Kosovo". The Kosovo Times. 2009-07-08. Marrë më 2009-07-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ "Dominican Republic recognizes Kosovo". New Kosova Report. 2009-07-11. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2009. Marrë më 2009-07-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ "New Zealand recognizes Kosovo independence | Politics". Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2009. Marrë më 16 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^ http://www.ks-gov.net/MPJ/?page=1,4,404 Arkivuar 30 janar 2010 tek Wayback Machine Republika e Malavit njohu Kosovën, shtet të pavarur dhe Sovran
 86. ^ "Republika Islamike e Mauritanisë njohu Republikën e Kosovës". Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo. 2010-01-13. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2012. Marrë më 2010-01-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 87. ^ Njohja e Republikës së Kosovës nga Mbretëria e Swazilandit - Lajmet - Ministria e Punëve të Jashtme - Kosova
 88. ^ "Zëri • INFO - Ditari - Politikë - Kosovën e ka njohur Republika e Vanuatus". Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 20 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 89. ^ "Republika e Xhibutit njohu Republikën e Kosovës". Koha. 2010-05-08. Marrë më 2010-05-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 90. ^ "Republika e Somails njohu Republikën e Kosovës". 2010-05-19. Marrë më 2010-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 91. ^ Hondurasi njeh Republikën e Kosovës - Lajmet - Ministria e Punëve të Jashtme - Kosova
 92. ^ "Republika e Kiribati njohu Republikën e Kosovës". Telegrafi. 2010-10-23. Marrë më 2010-10-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 93. ^ "Tuvalu njohu Republikën e Kosovës" (në anglisht). Minsitia e Punëve të Jashtme. 2010-11-19. Marrë më 2010-11-18.
 94. ^ Katari njohu Republikën e Kosovës - Lajmet - Ministria e Punëve të Jashtme - Kosova
 95. ^ "Guiné-Bissau njohu Republikën e Kosovës". Minsitia e Punëve të Jashtme. 2011-01-14. Marrë më 2010-01-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 96. ^ "Republika e Kosovës vendos marrëdhënie diplomatike me Sulltanatin e Omanit". Minsitia e Punëve të Jashtme. 2011-02-04. Marrë më 2010-02-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 97. ^ "Principata e Andorrës njeh pavarësinë e Kosovës" (në anglisht). Minsitia e Punëve të Jashtme. 2011-06-08. Marrë më 2010-06-08.
 98. ^ a b "Kosova njihet nga Guinea Conacry dhe Republika e Nigerit". Zëri. 2011-08-16. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2014. Marrë më 2010-08-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 99. ^ "Republika e Beninit shteti i 80 që njeh pavarësinë e Kosovës". Ministria Punëve të Jashtme. 2011-08-18. Marrë më 2010-08-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 100. ^ "Santa Lucia shteti i 81 anëtar i OKB-së që e njeh Republikën e Kosovës". Ministria Punëve të Jashtme. 2011-08-19. Marrë më 2011-08-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 101. ^ "Konfirmohet njohja e Kosovës nga Republika e Gabonit". Ministria e Jashtme. 2011-10-13. Marrë më 2011-09-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 102. ^ "Bregu i Flidishtë njeh Kosovën". IndeksiOnline. 2011-09-21. Marrë më 2011-09-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 103. ^ "KUVAJTI NJEH KOSOVËN". KTV. 2011-10-11. Marrë më 2011-10-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 104. ^ Republika e Ganës, shteti i 86 që njeh pavarësinë e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës
 105. ^ Gjatë vizitës në Haiti, Ministrit Hoxhaj i konfirmohet njohja nga ky shtet, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës
 106. ^ Brunei Darussalam njohu pavarësinë e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, 25.04.2012
 107. ^ Çadi njeh Republikën e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, 01.05.2012
 108. ^ Papua Guinea e Re konfirmon zyrtarisht njohjen e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, 28.10.2012
 109. ^ Vendimi i njohjes u publikua nga kryministri i Papua Guineas së Re, Peter O'Neill, më datë 3 tetor, por letra kryministrit Thaçi ka mbërritur më datë 28 tetor 2012.
 110. ^ Republika e Burundit njeh Republikën e Kosovës Arkivuar 15 mars 2014 tek Wayback Machine, Zëvendëskryeministri i parë i Republikës së Kosovës, 28.10.2012
 111. ^ "Nota Verbale" (PDF) (në frëngjisht). Zëvendëskryeministri i parë i Republikës së Kosovës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 tetor 2013. Marrë më 28 tetor 2012.
 112. ^ Timori Lindor njeh pavarësinë e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, 09.11.2012
 113. ^ Saint Kitts dhe Nevis njeh pavarësinë e Kosovës, Diplomacia e Kosovës, 14.11.2012
 114. ^ Republika e Fixhit njeh Republikën e Kosovës si shtet sovran, Diplomacia e Kosovës, 19.11.2012
 115. ^ Dominika njeh pavarësinë e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës
 116. ^ [2] Arkivuar 2 janar 2013 tek Wayback Machine, Ministria e Punëve të Jashtme e Pakistanit
 117. ^ Guajana njeh shtetin e pavarur dhe sovran të Kosovës, Ministria e Jashtme e Republikës së Kosovës, 2013-03-16
 118. ^ CKA 699/755/01 Arkivuar 16 prill 2016 tek Wayback Machine, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of the United Republic of Tanzania, 2013-06-05
 119. ^ [3]
 120. ^ قرار حكومة جمهورية مصر العربية الاعتراف بجمهورية كوسوفو كدولة مستقلة وذات سيادة Arkivuar 30 qershor 2013 tek Wayback Machine, Ministry of Foreign Affairs of Egypt, 2013-06-26 (në arabisht)
 121. ^ Prime Minister Thaçi meets the Foreign Minister of Grenada, Nickolas Steele – he officially accepts recognition of Kosovo by Grenada, Prime Minister of Kosovo, 2013-09-25
 122. ^ [4]
 123. ^ Kryeministri Thaçi sot në Nju Jork në takimin me Zëvendëskryeministrin e Tajlandës, Dr. Surapong Tovichakchaikul pranoi edhe zyrtarisht njohjen nga shteti i Tajlandës, Prime Minister of Kosovo, 2013-09-26
 124. ^ June, month of record recognitions Arkivuar 5 shkurt 2017 tek Wayback Machine, Kosovo's New Diplomat, Ministry of Foreign Affairs of Republic of Kosovo, June/August 2013
 125. ^ Arrin nota verbale nga El Salvadori, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2013-10-04
 126. ^ [5]
 127. ^ Arrin nota verbale e njohjes nga Mbretëria e Tongës, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2014-01-20
 128. ^ Mbretëria e Lesotos e ka njohur Kosovën shtet të pavarur Arkivuar 12 shtator 2018 tek Wayback Machine, Koha.net, 2014-02-11
 129. ^ Kosovo: Lesotho riconosce indipendenza Arkivuar 21 shkurt 2014 tek Wayback Machine, 106/mo Paese a farlo, ansa.it, 24-02-11 (në italisht)
 130. ^ Solomon Islands recognise Kosovo`s Independence, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2014-08-15
 131. ^ Një shtet më shumë në listën e njohjeve, Zeri.info, 2016-07-22
 132. ^ Singapori njeh pavarësinë e Kosovës Arkivuar 1 dhjetor 2016 tek Wayback Machine, Koh.net, 2016-12-01
 133. ^ [6], telegrafi.com 2017-02-27
 134. ^ http://kallxo.com/barbadosi-njeh-kosoven/
 135. ^ "Serbia, Kosovo normalize economic ties, gesture to Israel". AP NEWS. 2020-09-04. Marrë më 2020-09-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 136. ^ Reuters (2020-09-04). "Serbia, Kosovo to Open Israel Embassies in Jerusalem". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2020. Marrë më 2020-09-04. {{cite news}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
 137. ^ EUobserver.com / Foreign Affairs / EU fudges Kosovo independence recognition
 138. ^ http://www.euractiv.com/en/enlargement/serbia-russia-fury-kosovo-independence-draws-near/article-170333%7Ctitle=Serbia[lidhje e vdekur], Russia fury as Kosovo independence draws near
 139. ^ EUobserver.com / Foreign Affairs / EU Kosovo mission to start Saturday morning
 140. ^ "Kosovo Delegation Appears In European Parliament With "Independent Kosovo" Flag : e Yugoslavia". Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2008. Marrë më 4 qershor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 141. ^ http://www.blic.co.yu/news.php?id=2236[lidhje e vdekur]
 142. ^ IMF recognizes Kosovo, begins to weigh membership | Reuters
 143. ^ Transcript of a Press Briefing by Masood Ahmed, Director, External Relations Department, International Monetary Fund
 144. ^ http://www.nato.int/docu/pr/2008/p08-025e.html%7Ctitle=Official[lidhje e vdekur] NATO Statement as of 18-2-2008
 145. ^ http://www.nasdaq.com/aspxcontent/NewsStory.aspx?cpath=20080218\ACQDJON200802181117DOWJONESDJONLINE000296.htm&selected=9999&selecteddisplaysymbol=9999&StoryTargetFrame=_top&mkt=WORLD&chk=unchecked&lang=&link=&headlinereturnpage=http://www.international.na nasdaq.com: Islamic Bloc Backs Kosovo Independence
 146. ^ "Turkey lobbying for stronger Muslim support for Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2011. Marrë më 21 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 147. ^ OKI rezolutë për Kosovën; Meta: Shtim njohjesh « Lajme - Telegrafi
 148. ^ a b "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2008. Marrë më 18 mars 2008.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 149. ^ OSCE Press Release: Kosovo must remain multi-ethnic 19-2-2008

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]