Jump to content

Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-SHBA
Map indicating locations of Kosova and Shtetet e Bashkuara

Kosova

Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara. Shtetet e Bashkuara zyrtarisht njohu Republikën e Kosovës si shtet, i cili shpalli pavarësinë nga Serbia më 17 shkurt 2008, të nesërmen.[1] Presidenti amerikan George W. Bush më 19 shkurt 2008 deklaroi se njohja e Kosovës si një komb i pavarur "do të sillte paqe në një rajon të shkatërruar nga lufta".[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi (majtas) me Sekretarin e Shtetit të SHBA Mike Pompeo (djathtas) në vitin 2020

Shtetet e Bashkuara vendosën marrëdhënie të plota diplomatike në nivelin e Ambasadorëve me Republikën e Kosovës.[3] Kosova e konsideron Shtetet e Bashkuara partnerin e saj më të madh në njohjen nga pjesa tjetër e botës, dhe një pamje e tillë shprehet edhe nga Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara.

Shtetet e Bashkuara dhe Kosova vendosën marrëdhënie diplomatike më 18 shkurt 2008. Lidhjet dypalëshe që Shtetet e Bashkuara i ndajnë me Kosovën mirëmbahen përmes ambasadës amerikane në Prishtinë, e cila u hap më 8 prill, 2008 nga Zëvendëskryetarja e atëhershme e përkohshme Tina Kaidanow. Para shpalljes së pavarësisë, Shtetet e Bashkuara ruajtën Zyrën e SHBA Prishtinë (USOP), me një shef misioni. SH.B.A. gjithashtu vazhdon të kontribuojë trupa në Forcën e Kosovës (KFOR) dhe do të sigurojë personel në misionet e ICO dhe EULEX.

Gjatë Konferencës Ndërkombëtare të Donatorëve, të pritur nga Komisioni Evropian, më 11 korrik 2008, Shtetet e Bashkuara premtuan 400 milionë dollarë për 2008-2009 për të mbështetur, ndër të tjera, duke ndihmuar në lehtësimin e borxhit që Kosova mund të trashëgojë. Ndihma amerikane në Kosovë vazhdon të mbështesë qeverisjen përmes forcimit të shoqërisë civile dhe proceseve politike, veçanërisht duke synuar komunitetet pakicë, dhe synon të forcojë institucionet ekonomike dhe të ndihmojë ndërmarrjen private të rritet.

Kosova ka emëruar vende të caktuara në Prishtinë sipas liderëve amerikanë si Sheshi Bill Clinton dhe Rruga George W. Bush.[4][5][6][7]

Sipas Raportit Global të Udhëheqjes Globale të SHBA-së për vitin 2012, 87% e kosovarëve miratojnë udhëheqjen e SHBA-së, vlerësimin më të lartë për çdo studim në Evropë.[8] Sipas një raporti të vitit 2016 nga Gallup, Kosova drejtoi rajonin dhe botën përsëri në miratim për të dytin vit radhazi, me 85% miratimin e udhëheqjes amerikane.[9] Sipas një raporti të fundit nga Gallup i Udhëheqjes së SHBA për mandatin e Trump, Kosova drejtoi përsëri rajonin dhe botën në miratimin e udhëheqjes amerikane me miratimin e 75%.[10]

SHBA ka dhuruar para dhe ka ndërtuar një nga studiot më të mëdha të filmave në Evropë, të vendosura në periferi të Prishtinës.[11]

Ambasada e SHBA-së[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambasadori i pestë dhe aktual i Shteteve të Bashkuara në Kosovë është Philip Scott Kosnett.

Ambasada e Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlora Çitaku është ambasadorja aktuale nga Kosova në SH.B.A. Ambasada e Republikës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara është e vendosur në Uashington DC.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "U.S. recognizes independent Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2008. Marrë më 14 qershor 2020. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ U.S., Britain, France back Kosovo
 3. ^ "US Embassy Pristina" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2008. Marrë më 2008-04-17.
 4. ^ "Albanian Street Named After George W. Bush :: Balkan Insight". www.balkaninsight.com (në anglisht). 2007-06-08. Marrë më 2017-01-23.
 5. ^ "Kosovo shops celebrate Hillary Clinton and her style". www.aljazeera.com (në anglisht). Marrë më 2017-01-23.
 6. ^ "Word On The Street Is That Kosovo Has A Love Affair With Americans". RadioFreeEurope/RadioLiberty (në anglisht). Marrë më 2017-01-23.
 7. ^ "28 students from Kosovo start their studies in the USA relating to Environment" (në anglisht). Oculus News.
 8. ^ and in the world U.S. Global Leadership Project Report - 2012 Gallup
 9. ^ U.S. Gallup Report - 2016 Gallup
 10. ^ Kosovo Leads World in Cheering for Trump, Poll Shows
 11. ^ Mitrović-Marić, Jasmina (2009). "Mladi i Kosovo". Danica (në serbisht). Vuk: 173–177.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]