Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Pakistanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Pakistan
Map indicating locations of Kosova and Pakistani

Kosova

Pakistan

Marrëdhëniet Kosovë-Pakistan janë marrëdhënie të jashtme midis Kosovës dhe Republikës Islamike të Pakistanit. Pakistani e njohu Kosovën më 24 dhjetor 2012, duke u bërë shteti i 98-të që e bëri këtë. Njëkohësisht, ambasadori i Pakistanit në Republikën e Turqisë në Ankara u akreditua për Kosovë.

Reagimi para njohjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt të vitit 2008, Ministria e Jashtme e Pakistanit lëshoi fjalinë e mëposhtme: "Ne i kuptojmë dhe mbështesim aspiratat legjitime të kosovarëve dhe nevojën për paqe në Kosovë dhe rajon. Pakistani po vëzhgon me kujdes zhvillimet në Kosovë. Ne kemi vërejtur njohjen e shtrirë nga një numër vendesh të rëndësishme deri në shpalljen e pavarësisë nga Parlamenti i Kosovës dhe deklaratën e bërë nga Sekretari i Përgjithshëm i OBI-së duke shprehur lumturinë për këtë zhvillim, dhe solidaritetin dhe mbështetjen me kosovarët. Politika jonë do të udhëhiqet nga këto zhvillime dhe aspiratat e popullit të Kosovës. Mbetet dëshira jonë e sinqertë se gjendja mbetet e qetë dhe të qetë në Kosovë dhe në rajon."[1]

Në një takim më 28 janar 2009 midis Ministrit të Jashtëm të Kosovës, Skënder Hyseni dhe Z. Shahbaz, Ambasadori i Pakistanit në Austri, ambasadori tha që njerëzit dhe Qeveria e Pakistanit mbështesin Kosovën në rrugën e saj. Ai tha se Pakistani po zhvillon bisedime intensive me fqinjët e saj dhe anëtarët e tjerë të OIC për këtë çështje, dhe se është vetëm çështje kohe para se Pakistani ta marrë vendimin për njohjen e Kosovës apo jo.[2] Në një takim tjetër, më 26 maj 2009 midis Hysenit dhe Hussain Haroon, përfaqësuesit të Pakistanit në KB, z. Haroon deklaroi se "ne [Pakistani] mbështesin përfundimisht rastin tuaj".[3]

Në një bisedë të 20 majit 2010 me Kryeministrin turk, Rexhep Tajip Erdogan, Kryeministri pakistanez Syed Yusuf Raza Gilani tha se "Pakistani po vëzhgonte me vëmendje situatën aktuale" në Kosovë, dhe se do ta presë vendimin e GJND-së para se të merrte një vendim.[4]

Në prill të vitit 2011, një zyrtar i Zyrës së Jashtme pakistaneze ka deklaruar se "Islamabadi është i gatshëm ta njohë Republikën e Kosovës, por situata në Balochistan nuk na lejon ta bëjë këtë". Ai deklaroi se Pakistani "po shtypet nga disa shtete muslimane dhe Shtetet e Bashkuara për ta njohur republikën". Për më tepër, populli kosovar, i cili ishte mbështetur nga Shtetet e Bashkuara në luftën e tyre të lirisë kundër okupimit serb, "po pret me padurim njohjen nga Pakistani". Zyrtari tha se "na vjen keq që nuk mund ta bëjmë këtë [ta njohim Kosovën]". "Pakistani e ka të pamundur të përkthejë dëshirën e tij në një realitet."[5] Më 13 prill 2011, Israr Hussain Drejtori për Evropën në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Pakistanit deklaroi se çështja e njohjes së Kosovës nga Pakistani do të diskutohet shumë shpejt dhe se ajo është një përparësi për Qeverinë e Islamabad.[6]

Njohja dhe pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 dhjetor 2011, Ministri i Jashtëm serb, Vuk Jeremić, tha gjatë një vizite në Pakistan, se Pakistani mbështet sovranitetin dhe integritetin territorial të Serbisë dhe nuk mbështet pavarësinë e Kosovës.[7] Megjithatë, më 21 dhjetor 2012, u raportua që Pakistani e njohu Kosovën.[8] Më 24 dhjetor 2012, Qeveria e Pakistanit njoftoi njohjen e tyre të Republikës së Kosovës. Njëkohësisht, ata vendosën marrëdhënie diplomatike me Ambasadorin e Pakistanit në Republikën e TurqisëAnkara, duke u akredituar në Republikën e Kosovës si Ambasadore jorezidente.[9]

Në fund të tetorit 2013 gjatë një takimi në Londër midis presidentes kosovare Atifete Jahjaga dhe kryeministrit pakistanez Nawaz Sharif u ra dakord për të rritur tregtinë ekonomike midis dy vendeve dhe për të shmangur taksimin e dyfishtë mbi mallrat. Secili udhëheqës ishte i ftuar dhe në vendin e njëri-tjetrit për një vizitë shtetërore, dhe të dy udhëheqësit pranuan ftesën. Në takim, Pakistani gjithashtu ra dakord të mbështesë anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Bashkëpunimit Islamik.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Declaration of Independence by Kosovo Arkivuar 13 maj 2012 tek Wayback Machine, Ministry of Foreign Affairs of Pakistan, 2008-02-19
  2. ^ "Recognition of Kosovo by Pakistan just a matter of time". Ballina - Ministry of Foreign Affairs - Republic of Kosovo (në anglisht). 2009-01-28. Arkivuar nga origjinali më 2011-07-23.
  3. ^ "The Pakistan Government supports Kosovo's cause". Ballina - Ministry of Foreign Affairs - Republic of Kosovo (në anglisht). 2009-05-29. Arkivuar nga origjinali më 2011-07-23.
  4. ^ "Turkish leader telephones PM Gilani". Associated Press of Pakistan (në anglisht). 2010-05-20. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012.
  5. ^ Butt, Qaiser (2011-04-10). "Declaration of independence: Pakistan, India in a bind over Kosovo status". The Express Tribune (në anglisht).
  6. ^ "Pakistan will recognize Kosovo". Albeu (në anglisht). 2011-04-13. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2020.
  7. ^ Tanjug (2011-12-13). "FM: Pakistan supports Serbia on Kosovo". B92 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2014-02-27.
  8. ^ "Pakistan recognises Kosovo". Blic (në anglisht). 2012-12-21. Arkivuar nga origjinali më 2012-12-24. Marrë më 2012-12-21.
  9. ^ "Recognition of the Republic of Kosovo". Ministry of Foreign Affairs - Islamabad (në anglisht). 2012-12-24. Arkivuar nga origjinali më 2012-01-02. {{cite news}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 2013-01-02 (Ndihmë!)
  10. ^ "Kosovo President meets Sharif". Dawn (në anglisht). 2013-10-31. Marrë më 2013-11-01.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]