Organizata e Bashkëpunimit Islam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Organizata e Bashkëpunimit Islam
Formimi 22 shtator 1969 (Rabat, Maroku)
Gjuhët zyrtare arabe, angleze, franceze
Anëtaret 57 Shtete, 5 shtete me status vëzhgues
Selia Xhide (Arabia Saudite)
Sekretari Gjeneral Ekmeledin Ihsanollu
Anëtaret e OKI-së
  Anëtare
  Anëtare përkohësisht e suspenduar
  Tërhiqet
  Vëzhgues
  Tenton të anëtarsohet por pengohet

Organizata e Bashkëpunimit Islam dikur quhej Organizata e Konferencës Islamike, (OIC; arabisht: منظمة المؤتمر الإسلامي Munaẓẓamat al-Muʼtamar al-Islamiyy; turqisht: İslam Konferansı Örgütü or İslam Konferansı Teşkilatı; bengalisht: অর্গানাইজেশন অব ইসলামিক কনফারেন্স; frëngjisht: Organisation de la Conférence Islamique; [gjuha indoneziane|indonezisht: Organisasi Konferensi Islam; malajzisht: Pertubuhan Persidangan Islam; persisht: سازمان کنفرانس اسلامی; urdu: سازمان کنفرانس اسلام), është organizat ndërkombëtare me delegat permanent në Kombet e Bashkuarame, me seli të përhershme në Xhide të Arabisë Saudite.

OKI numron 57 shtet anëtare, shumica e të cilëve janë vende me sistem shtetror islame, dhe prej tyre disa shtrihen në Lindjen e Mesme, në Veri, në Azinë Juglindore, Azinë Jugore dhe në Amerikën Jugore.

Gjuhët zyrtare e OKI-së janë gjuha arabe, gjuha angleze dhe gjuha frënge.

Kjo organizatë paraqitet si përfaqsuese e përgjithëshme e botëkuptimeve islame në botë.

Shtetet pjestare të OKI-t[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni Shteti Viti antarsimit
1 Afganistani Afganistani 1969
2 Algjeria Algjeria 1969
3 Azerbajxhani Azerbajxhani 1991
4 Bahraini Bahraini 1970
5 Bangladeshi Bangladeshi 1974
6 Benini Benini 1982
7 Flag of Brunei.svg Brunei 1984
8 Burkina Faso Burkina Faso 1975
9 Flag of Cameroon.svg Kameruni 1975
10 flamuri Çadi 1969
11 flamuri Komoros 1976
12 Bregu i Fildishtë Bregu i Fildishtë 2001
13 flamuri Xhibuti 1978
14 Flag of the United Arab Emirates.svg Emiratet e Bashkuara Arabe 1970
15 Flag of Egypt.svg Egjipti 1969
16 flamuri Gaboni 1974
17 flamuri Gambia 1974
18 Flag of Guinea.svg Guineja 1969
19 flamuri Guinea-Bissau 1974
20 Flamuri Guajana 1998
21 Flag of Indonesia.svg Indonezia 1969
22 Irani Irani 1969
23 Iraku Iraku 1976
24 Flag of Jordan.svg Jordania 1969
25 Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani 1995
26 Flag of Kuwait.svg Kuvajti 1969
27 flamuri Kirgistani 1992
28 Flag of Lebanon.svg Libani 1969
29 Flag of Libya.svg Libia 1969
30 Malajzia Malajzia 1969
31 flamuri Maldivet 1976
32 Flag of Mali.svg Mali 1969
33 flamuri Mauritania 1969
34 Maroku Maroku 1969
35 Flag of Mozambique.svg Mozambiku 1994
36 flamuri Nigeri 1969
37 Flag of Nigeria.svg Nigeria 1986
38 Omani Omani 1970
39 Flag of Pakistan.svg Pakistani 1969
40 Palestina Palestina 1969
41 flamuri Katari 1970
42 Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite 1969
43 Senegali Senegali 1969
44 flamuri Sierra Leone 1972
45 Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg Siria 1970
46 Shqipëria Shqipëria 1992
47 Flag of Somalia.svg Somalia 1969
48 Sudani Sudani 1969
49 bandiera Surinami 1996
50 Taxhikistani Taxhikistani 1992
51 Togo Togo 1997
52 Tunizia Tunizia 1969
53 Turqia Turqia 1969
54 Flamuri Turkmenistani 1992
55 Flag of Uganda.svg Uganda 1974
56 Uzbekistani Uzbekistani 1995
57 Flamuri Jemeni 1969

Shtete me status vëzhgusi

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]