Palestina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Palestine - long triangle.svg
Jerusalem Dome of the rock BW 14.JPG
Mill (British Mandate for Palestine currency, 1927).jpg
Stamp palestine 10 mils.jpg
British Mandate Palestinian passport.jpg

Palestina (arabisht: فلسطين, hebraisht: פלשתינה) shtrihet në territorin e Lindjes Mesme dhe në Mesdheun Lindor. Ndahet në dy pesë që nuk kanë kufi ndërmejt vehti: Shiritin e Gazës dhe Bregun Perëndimor. Kufijtë e vendit janë shumë të diskutueshme, dhe disa burime shtojnë edhe Jordaninë. Palestina në disa burime njihet si "Tokë e shenjtë" për Hebrenjtë, Muslimanët dhe Krishterët [1]. Prej shekullit XX në vend vazhdon lufta ndërmjet Arabëve dhe Israelitëve, kjo që disa herë sjell me vete edhe tensionime të larta ndëretnike, madje edhe luftë.

Shiriti i Gazës[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Shiriti i Gazës.

Shiriti i Gazës shtrihet në Jug-Perëndimin e Palestinës, është nën kontrollin e Qeverisë Autonome të Palestinës.

Bregu Perëndimor[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Bregu Perëndimor.

Bregu Perëndimor është pjesa më e madhe e palestinës por e kontrolluar pjesërisht nga Izraeli dhe pesërisht nga Palestina. Shtrihet në lindje të Izraelit dhe përëndim të Jordanit.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]