Gaza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harta e Gazas
Flamuri i Gazas

Gaza e njohur ndryshe edhe si Rripi i Gazës është një territor i vetqeverisur palestinez në Azi. Gaza kufizohet në perëndim me Detin Mesdhe dhe në lindje veri e jug me Izraelin. Gjendet në Palestinën e Sotme .

  • Ka popullsi prej rreth 1.85milionë me dendësi prej 5.046b/km.
  • Ka sipërfaqe me rreth 365km.
  • Popullsia Arabe.
  • Kryeqyteti Gaza.
  • Nofka Shiriti i Gazas.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]