Gaza (qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gaza
Arabisht : غَزَّة‎
Qytet
noform
Pamje nga Gaza
Administrimi
Shteti Flamuri Shteti i Palestinës
Guvernorati Guvernorati Gaza
Kryetari i Bashkisë Nizar Hixhazi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 45 km2
Popullsia 590,481 banorë
Dendësia 13,000 banorë/km2

Gaza (Arabisht: غَزَّة‎) gjithashtu referohet si Qyteti i Gazës, është një qytet palestinez në Rripin e Gazës, me 590,481 banorë (2017) duke e bërë qytetin më të madh në Shtetin e Palestinës. E banuar që prej të paktën shekullit 15 pes, Gaza është dominuar nga disa popuj dhe perandori të ndryshme gjatë gjithë historisë së saj.

Gaza ra në duart e forcave britanike gjatë Luftës së Parë Botërore, duke u bërë një pjesë e Mandatit të Palestinës. Si rezultat i Luftës Arabe – Izraelite të vitit 1948, Egjipti administroi territorin e Rripit të Gazës të sapoformuar dhe disa përmirësime u ndërmorën në qytet. Gaza u kap nga IzraeliLuftën Gjashtë Ditore në vitin 1967, por më 1993, qyteti u transferua tek Autoriteti Kombëtar i Palestinës të sapo krijuar. Në muajt pas zgjedhjeve të vitit 2006, një konflikt i armatosur shpërtheu midis fraksioneve politike palestinezeFatahut dhe Hamasit, duke rezultuar në marrjen e pushtetit nga Gaza. Egjipti dhe Izraeli si pasojë vendosën një bllokadë në Rripin e Gazës. Izraeli lehtësoi bllokadën duke lejuar mallra të konsumit në qershor 2010 dhe Egjipti rihapi kalimin kufitar Rafah për këmbësorët në vitin 2011.

Aktivitetet kryesore ekonomike të Gazës janë industritë në shkallë të vogël dhe bujqësia. Sidoqoftë, bllokada dhe konfliktet e përsëritura e kanë vënë ekonominë nën presion të fortë. Shumica e banorëve të Gazës janë myslimanë, megjithëse ekziston edhe një pakicë e vogël e krishterë. Gaza ka një popullsi shumë të re, me afërsisht 75% nën moshën 25 vjeç. Qyteti aktualisht administrohet nga një këshill bashkiak me 14 anëtarë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]