Jump to content

Konflikti Fatah-Hamas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një hartë e Rripit të Gazës që tregon qytetet kryesore dhe vendet fqinje.

Konflikti Fatah-Hamas (arabisht: an-Nizāʿ bayna Fataḥ wa-Ḥamās) është një konflikt i vazhdueshëm politik dhe strategjik midis Fatahut dhe Hamasit, dy partive kryesore politike palestineze në territoret palestineze, që çoi në marrjen e Rripit të Gazës nga Hamasi në qershor 2007. Procesi i pajtimit dhe bashkimi i administratave të Hamasit dhe Fatahut mbetet i papërfunduar dhe situata konsiderohet si një konflikt i ngrirë.

Komisioni i Pavarur Palestinez për të Drejtat e Qytetarëve ka gjetur se mbi 600 palestinezë janë vrarë në luftimet nga janari 2006 deri në maj 2007.[1] Dhjetra të tjerë u vranë ose u ekzekutuan në vitet në vijim si pjesë e konfliktit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ News (2007-06-06). "Over 600 Palestinians killed in internal clashes since 2006". Ynetnews (në anglisht). Marrë më 2024-06-11. {{cite news}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)