Bregu Perëndimor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bregu Perëndimor (Harta)
Flamuri i Bregut Perëndimor

Bregu Perëndimor është shtet i vetëqverisur në Palestinën e sotme. Qeveriset nga institucionet e Izraelit. Si qytet kryesor merret Ramallah pasi që Jeruzalemi është kryeqytet i tërë Palestinës ku hyjnë vendet: Izraeli dhe Gaza bashkë me Bregun Perëndimor.

Shtrirja dhe përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bregu Perëndimor është pjesa më e madhe e Palestinës por e kontrolluar pjesërisht nga Izraeli dhe pesërisht nga Palestina. Shtrihet në lindje të Izraelit dhe perëndim të Jordanit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]