Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vula e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (International Court of Justice Seal)
Audienca në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë me rastin e shpalljes së Vendimit mbi ligjshmërinë e Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë - GJND (frëngjisht: Cour internationale de Justice - CIJ; anglisht: International Court of Justice - ICJ) është një gjykatë ndërkombëtare nën juridiksionin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara. [1]

Vendimi i GJND-së për Shpalljen e Pavarësisë së Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë me qendër në Hagë, që përfaqëson gjykatën e nivelit më të lartë të Kombeve të Bashkuara, publikoi pasditen e datës 22 korrik 2010 opinionin këshilldhënës lidhur me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt të vitit 2008. Gjatë fjalës së tij Kryetari i Gjykatës Hiasashi Ovada tha se shpallja e pavarsisë së Kosovës më 17 shkurt2008 nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Me 10 vota pro dhe 4 kundër gjykata është e mendimit se deklarata e pavarësisë së Kosovës nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Sipas gjykatës, nga të gjitha të dhënat, pavarësia e Kosovës nuk ka shkelur as rezolutën 1244, si dhe as kornizën kushtetuese të UNMIK-ut.[2][3][4][5][6][7]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Koh, Steven Arrigg. "4 Things You Should Know About The Hague". Marrë më 17 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Tanner, Adam; Stevenson, Reed (22 korrik 2010). "Kosovo independence declaration deemed legal". Reuters. Marrë më 2010-08-03. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Accordance with international law of the unilateral declaration of independence in respect of Kosovo (Request for Advisory Opinion), p. 3". Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2014. Marrë më 16 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "World | Europe | Kosovo MPs proclaim independence". BBC News. 2008-02-17. Marrë më 2009-04-24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Howard Clark, Civil Resistance in Kosovo, p. 73. Pluto Press, 2000. ISBN 0-7453-1569-0
  6. ^ "Accordance with International Law of the Unilateral Declaration of Independence In Respect of Kosovo" (PDF). fq. 36–39. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 korrik 2010. Marrë më 16 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Sixteenth and final meeting of the International Steering Group for Kosovo" (PDF). International Civilian Office. 10 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 tetor 2013. Marrë më 6 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]