Jump to content

Marrëdhëniet mes Italisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Itali-Kosovë
Map indicating locations of Italia and Kosova

Italia

Kosova

Marrëdhëniet italo-kosovare janë marrëdhënie të jashtme midis Italisë dhe Kosovës. Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Italia e njohu atë më 21 shkurt 2008.[1][2] Italia ka një ambasadë në Prishtinë që nga 15 maji 2008.[3] Kosova do të hapë një ambasadë në Romë. Të dyja vendet gëzojnë marrëdhënie të mira dhe miqësore.

Italia mori pjesë në bombardimin e Jugosllavisë nga NATO1999, e cila rezultoi në një administratë të KB të Kosovës dhe më pas në pavarësinë eventuale. Italia aktualisht ka 1,935 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës të udhëhequr nga NATO. Fillimisht kishte 5,000 trupa italiane në KFOR.[4] Carlo Cabigiosu ishte Komandanti i 4-të i KFOR-it nga 16 tetori 2000 - 6 prill 2001. Fabio Mini ishte Komandanti i 7-të i KFOR-it nga 4 tetori 2002 - 3 tetor 2003. Giuseppe Valotto ishte Komandanti i 10-të i KFOR-it nga 1 shtatori 2005 - 1 shtator 2006. Gjithashtu Giuseppe Emilio Gay është Komandanti aktual i KFOR-it që nga 29 gushti 2008.

Italia dërgoi 600 ushtarë për të shërbyer si Paqeruajtës në EULEX; një Polic, Mision civil dhe ligjor të BE-së në Kosovë.[5]

  1. ^ "Consiglio dei Ministri n. 93 del 21 febbraio 2008" (në italisht). Italian Council of Ministers. 2008-02-21. Arkivuar nga origjinali më 2008-04-02. Marrë më 2008-03-18.
  2. ^ "Kosovo, Italia riconosce indipendenza" (në italisht). La Stampa. 2008-02-21. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2008. Marrë më 2008-03-18. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  3. ^ "Italy appoints Ambassador to Kosovo" newkosovareport.com 16 May 2008 Link accessed 15/05/08
  4. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09
  5. ^ "British troops arrive in Kosovo" Arkivuar 26 maj 2008 tek Wayback Machineukpress.google.com 24 May 2008 Link accessed 24/05/08

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]