Jump to content

Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Mbretërisë së Bashkuar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Mbretëri e Bashkuar
Map indicating locations of Kosova and Mbretëria e Bashkuar

Kosova

Britania e Madhe
Ambasada kosovare në Londër, Mbretëria e Bashkuar.

Marrëdhëniet kosovare-britanike janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Kur Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008, Mbretëria e Bashkuar u bë një nga vendet e para që njoftoi njohjen zyrtare të një Kosove sovrane më 18 shkurt 2008.[1][2] Mbretëria e Bashkuar ka një ambasadë në Prishtinë që nga 5 marsi 2008.[3] Kosova ka një ambasadë në Londër që nga 1 tetori 2008. Të dyja vendet gëzojnë marrëdhënie shumë të mira dhe miqësore.

Mbretëria e Bashkuar mori pjesë në bombardimin e Jugosllavisë të vitit 1999 nga NATO, e cila rezultoi në një administratë të KB të Kosovës. Mbretëria e Bashkuar aktualisht ka 84 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës të udhëhequr nga NATO. Fillimisht kishte 19,000 trupa britanike në KFOR.[4] Mike Jackson ishte Komandanti i parë i KFOR-it nga 12 qershori 1999 deri më 8 tetor 1999.

Më 25 prill 2008, Qeveria Britanike njoftoi se do të dërgojë një grup beteje të bazuar në 2 Armë, një batalion të këmbësorisë së lehtë me rreth 600 ushtarë, për të ndihmuar në mirëmbajtjen e rendit publik për të shërbyer si Paqeruajtës në EULEX, një Polici të BE-së, Mision Civil dhe Ligjor në Kosovë.[5]

Mbretëria e Bashkuar ishte një lojtare e rëndësishme në ngjarjet e vitit 1999. Lufta e Kosovës, të cilën e kishte mbrojtur kryeministri Toni Bler në baza morale, fillimisht ishte një dështim kur u mbështet vetëm në sulmet ajrore; ai besonte se kërcënimi i një sulmi tokësor, të cilin Bill Klinton e kishte përjashtuar fillimisht, ishte i domosdoshëm për ta bindur Presidentin e Serbisë Slobodan Milošević që të tërhiqet. Bler urdhëroi që 50,000 ushtarë, shumica e ushtrisë britanike të disponueshme, duhet të bëhen gati për veprim.[6] Bler ka vizituar Kosovën në disa raste që nga; Ministrat e tjerë britanikë që kanë pasur përgjegjësi ministrore për politikat ndaj Kosovës, siç është Dennis MacShane, gjithashtu kanë mbajtur lidhjet e tyre.

  1. ^ "UK to recognise independent Kosovo - PM" (në anglisht). United Kingdom Prime Minister's Office, 10 Downing Street. 2008-02-18. Arkivuar nga origjinali më 2008-05-10. Marrë më 2008-05-09.
  2. ^ Nicholas Kulish and C. J. Chivers (2008-02-19). "Kosovo Is Recognized but Rebuked by Others". The New York Times (në anglisht). Marrë më 2008-05-09.
  3. ^ "British Embassy in Pristina, Kosovo" (në anglisht). Foreign and Commonwealth Office. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2008. Marrë më 2008-05-09.
  4. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09
  5. ^ "New mission for British troops in Kosovo" guardian.co.uk 25 April Link Added 25 April 2008
  6. ^ Marr, Andrew; A History of Modern Britain (2008 printing); page 550

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]