Marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Gjermani-Kosovë
Map indicating locations of Gjermania and Kosova

Gjermania

Kosova

Marrëdhëniet gjermano-kosovare janë marrëdhënie të jashtme midis Gjermanisë dhe Kosovës. Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Gjermania e njohu atë më 20 shkurt 2008.[1] Gjermania ka një ambasadë në Prishtinë që nga 27 shkurti 2008.[2] Kosova ka një ambasadë në Berlin[3] dhe konsullata në Frankfurt dhe Stuttgart.[4] Të dy vendet gëzojnë marrëdhënie shumë të mira dhe miqësore.

Gjermania është donatori i dytë më i madh në Kosovë pas SHBA-së.[5]

Afera e BND[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 19 nëntor 2008 tre agjentë të Bundesnachrichtendienst u arrestuan në Kosovë dhe u akuzuan për përfshirje në një sulm me bomba pesë ditë më parë.[6] Mediat gjermane spekuluan se ky arrestim ishte menduar si një lloj ndëshkimi për BND, e cila në vitin 2005 vërtetoi se Kryeministri Hashim Thaçi ishte i përfshirë në rrjetin mafioz kosovar-shqiptar.[7] Edhe pse policia e Kosovës pretendoi se kishte prova video që vërtetonin përfshirjen e tre agjentëve (të cilat nuk tregoheshin kurrë para publikut),[8] ata u lanë të lirë më 28 nëntor 2008.[9] Një grup i panjohur i quajtur Ushtria e Republikës së Kosovës (URK) mori përgjegjësinë për sulmin me bomba.

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjermania mori pjesë në bombardimin e Jugosllavisë të vitit 1999 nga NATO, e cila rezultoi në një administratë të KB të Kosovës dhe më pas në pavarësinë eventuale. Gjermania aktualisht ka 2,350 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës të udhëhequr nga NATO. Fillimisht kishte 8,500 trupa gjermane në KFOR.[10] Klaus Reinhardt ishte Komandanti i 2-të i KFOR-it nga 8 tetori 1999 deri më 18 prill 2000. Holger Kammerhoff ishte Komandanti i 8-të i KFOR-it nga 3 tetori 2003 deri më 1 shtator 2004. Roland Kather ishte Komandanti i 11-të i KFOR-it nga 1 shtatori 2006 deri më 31 gusht 2007.

Gjermania dërgoi 600 ushtarë për të shërbyer si Paqeruajtës në EULEX; një Polic, Mision civil dhe ligjor të BE-së në Kosovë.[11]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Germany recognises Kosovo" (në anglisht). German Federal Government. Arkivuar nga origjinali më 2011-09-26.
 2. ^ "Deutsche Botschaft Pristina - Startseite" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2018. Marrë më 14 qershor 2020. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 3. ^ "diplo - Startseite - HTTP Status 404". Auswärtiges Amt (në gjermanisht).
 4. ^ "Consular Missions Of The Republic Of Kosovo - Diplomatic Missions - Ministry of Foreign Affairs - Republic of Kosovo". Ministry of Foreign Affairs - Republic of Kosovo.
 5. ^ "Archived copy" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-08-05. Marrë më 2009-05-04.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ "Germans held in Kosovo over blast". BBC News (në anglisht). 23 nëntor 2008. Marrë më 3 maj 2010.
 7. ^ SPIEGEL ONLINE, Hamburg, Germany (1 dhjetor 2008). "Covert Cock-Up: Germany's Failed Spy Mission in Kosovo". SPIEGEL ONLINE (në gjermanisht).
 8. ^ SPIEGEL ONLINE, Hamburg, Germany (25 nëntor 2008). "German Spy Scandal: Kosovo Claims to Have Video of 'Terrorism'". SPIEGEL ONLINE (në gjermanisht).
 9. ^ "Three German Spies Await Release At Kosovo Airport". RadioFreeEurope/RadioLiberty (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2008-12-04.
 10. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09
 11. ^ "British troops arrive in Kosovo" Arkivuar 26 maj 2008 tek Wayback Machineukpress.google.com 24 May 2008 Link accessed 24/05/08

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]