Shtutgarti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shtutgart
Stuttgart
Popullsia
 • Gjithsej635,911
{{{postal_code_type}}}
70173–70619
TargatS
Faqja zyrtareshtutgart.de

Shtutgarti (gjerm. Stuttgart), (ital. Stoccarda) është një qytet i Gjermanisë dhe gjendet në qendër të shtetit federal të Baden-Vyrtembergut (gjermanisht Baden-Württemberg)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Stutgart janë disa shoqata shqiptaro-gjermane si Qendra informative kulturore Kosova 'LDK', Shoqata shqiptare 'Malësia' dhe Shoqata shqiptare 'Rugova'[1].

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikinews Wikinews: Stuttgart – në WikiLajme