Jump to content

Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Zvicrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Zvicër
Map indicating locations of Kosova and Zvicra

Kosova

Zvicra

Marrëdhëniet kosovare-zvicerane janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Zvicrës. Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Zvicra e njohu atë më 27 shkurt 2008.[1] Zvicra ka një ambasadë në Prishtinë që nga 28 marsi 2008.[2] Kosova ka një ambasadë në Bern. Në shtator 2008, autoritetet zvicerane fillimisht shprehën rezervimin për Ambasadorin e caktuar Naim Mala për shkak të kombësisë së tij të dyfishtë[3] por më vonë e pranuan.

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zvicra aktualisht ka 212 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës të udhëhequr nga NATO.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bundesrat anerkennt Kosovo" (në gjermanisht). Tages-Anzeiger. 2008-02-27. Marrë më 2008-02-27.
  2. ^ "Switzerland set to open embassy in Kosovo" (në anglisht). Swissinfo. 2008-03-28. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2012. Marrë më 14 qershor 2020. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  3. ^ Berne a émis des réserves sur la nomination de Naim Mala
  4. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]