Marrëdhëniet mes Bullgarisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Bullgari-Kosovë
Map indicating locations of Bullgaria and Kosova

Bullgaria

Kosova

Marrëdhëniet Bullgari-Kosovë u referohen marrëdhënieve bilaterale të Bullgarisë dhe Kosovës.

Marrëdhëniet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova e shpalli pavarësinë nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe pas një votimi të ndarë në mënyrë të barabartë në legjislaturë, Bullgaria e njohu atë më 20 mars 2008 pavarësisht kundërshtimeve nga Rusia.[1] Bullgaria ka një ambasadë në Prishtinë[2] dhe Republika e Kosovës e ka hapur ambasadën e saj në Sofje që nga janari 2010.

Gjatë Mesjetës, Kosova ka qenë pjesë e Perandorisë së gjerë Bullgare.

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bullgaria aktualisht ka 48 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës, të udhëhequr nga NATO.[3]

GJND[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bullgaria e ka mbështetur Kosovën në debatin gojor të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sofia Officially Recognizes Pristina Sovereignty" (në anglisht). novinite.com. 2008-03-20. Marrë më 2008-03-20.
  2. ^ "Bulgaria to Issue Visas in Pristina", BalkanInsight.com, 27 May 2008. Link accessed 2008-05-27.
  3. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09
  4. ^ "MSP, dan četvrti". www.rts.rs (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]