Jump to content

Marrëdhëniet mes Finlandës dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Finlandë-Kosovë
Map indicating locations of Finlanda and Kosova

Finlanda

Kosova

Marrëdhëniet Finlandë-Kosovë janë marrëdhënie të jashtme midis Finlandës dhe Kosovës. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Finlanda e njohu atë më 7 mars 2008.[1][2] Finlanda mban një ambasadë në Prishtinë.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1999, Presidenti i Finlandës, Martti Ahtisaari, u raportua se dëshironte të rriste përpjekjet për të siguruar një marrëveshje paqeje për Kosovën në rolin e tij të ri si një negociator kryesor për Bashkimin Evropian. Është raportuar gjithashtu se "Korrespondentët thonë se përkundër mbështetjes së Z. Ahtisaari për sulmet ajrore, pozicioni i tij si president i një vendi jo të NATO-s mund ta bëjë atë të pëlqyeshëm për Beogradin [Qeveria Serbe]."[4] Në vitin 2007, i dërguari i Kombeve të Bashkuara për Kosovën thotë se pavarësia ishte "opsioni i vetëm i zbatueshëm" për territorin e Kosovës.[5]

Sidoqoftë, plani i Ahtisaarit për paqen dështoi[6] dhe ai nuk ishte në gjendje të pajtonte serbët dhe shqiptarët në Kosovë dhe se "serbët e shohin atë si një faktor kryesor në ndarjen e vendit të tyre".[7]

Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës nga Serbia në vitin 2008, shqiptarët e Kosovës që jetojnë në Finlandë festuan dhe shprehën falënderimet e tyre për qeverinë finlandeze dhe Presidentin Ahtisaari.[8]

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2009, Finlanda ka 411 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës, të udhëhequr nga NATO.[9]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ministry for Foreign Affairs of Finland. "Finland recognised the Republic of Kosovo (Press release 80/2008)". Press release. http://formin.finland.fi/Public/default.aspx?contentid=123797&nodeid=15145&contentlan=2&culture=en-US. Retrieved 2008-03-07. 
  2. ^ "Finland recognises Kosovo". NewsRoom Finland (në anglisht). Helsinki: Ministry for Foreign Affairs of Finland. 2008-03-07. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2009. Marrë më 2008-03-07.
  3. ^ "Finnish Liaison Office, Pristina (Kosovo)" (në anglisht). Ministry for Foreign Affairs of Finland. Arkivuar nga origjinali më 2009-01-21. Marrë më 2008-03-28.
  4. ^ "Kosovo relief effort criticised". BBC News (në anglisht). 1999-05-18. Marrë më 2010-05-02.
  5. ^ "UN plans for Kosovo independence". BBC News (në anglisht). 2007-03-27. Marrë më 2010-05-02.
  6. ^ Hasani, Nora; Popham, Peter (2007-07-11). "Kosovo close to boiling point, warns UN chief". The Independent (në anglisht). London. Marrë më 2010-05-02.[lidhje e vdekur]
  7. ^ "Nobel Peace Prize for Finnish statesman Ahtisaari". The Irish Times (në anglisht). 2008-10-10. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2012. Marrë më 17 qershor 2020. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  8. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2010-06-27. Marrë më 2009-08-18.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  9. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]