Jump to content

Marrëdhëniet mes Bosnjë dhe Hercegovinës dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Bosnjë dhe Hercegovinë-Kosovë
Map indicating locations of Bosnja dhe Hercegovina and Kosova

Bosnja dhe Hercegovina

Kosova

Marrëdhëniet mes Bosnjë dhe Hercegovinës dhe Kosovës janë jozyrtare, sepse qeveria qendrore e Bosnjë dhe Hercegovinës nuk e njeh Kosovën si një shtet të pavarur, kryesisht përmes vetos së serbëve boshnjakë në Republika Srpska.

Më 21 shkurt 2008, Republika Srpska, një nga dy entitetet e Bosnjë dhe Hercegovinës, miratoi një rezolutë përmes së cilës ajo denoncoi dhe refuzoi ta njohë deklaratën e njëanshme të pavarësisë së Kosovës nga Serbia. Për më tepër, parlamenti i RS-së miratoi një rezolutë që thotë se në rast se shumica e shteteve të BE-së dhe KB e njohin pavarësinë e Kosovës, Republika Srpska do të citojë njohjen e Kosovës si një precedent dhe do të lëvizë për të mbajtur një referendum për statusin e vet kushtetues brenda Bosnjë dhe Hercegovinë. Më në fund, rezoluta u bëri thirrje të gjithë zyrtarëve të Republikës Srpska që të bëjnë gjithçka për të parandaluar që Bosnja dhe Hercegovina ta njohë pavarësinë e deklaruar të Kosovës.[1]

Më 27 gusht 2008, ish-ambasadori i Bosnjës në Turqi Hajrudin Somun shkroi një editorial ku diskutonte pasaportat kosovare, ku ai përmblodhi deri më sot qëndrimin e Bosnjës për Kosovën: "Si në shumë çështje të tjera, Bosnja dhe Hercegovina është thellësisht e ndarë në lidhje me pavarësinë e Kosovës. Parlamenti i Republikës Srpska, i cili mbulon 49 përqind të territorit të vendit, miratoi një rezolutë të veçantë që mohon pavarësinë e Kosovës dhe demonstrata të gjera janë organizuar atje në protestë. Duke mbajtur parasysh që udhëheqësit serbë të këtij entiteti kanë kërcënuar të shkëputen nga Bosnja dhe Hercegovina dhe të bashkohen me Serbinë si kompensim për humbjen e Kosovës, Kryetari i presidencës kolektive boshnjake, Haris Silajxhiq tha thjesht se vendi i tij nuk ka gjasa të njohë pavarësinë e Kosovës në çdo kohë së shpejti për shkak të kundërshtimeve të forta nga komuniteti i vet serb".[2][3]

Ministri i Jashtëm Sven Alkalaj informoi publikun më 2 gusht 2008 se me ligj Bosnja dhe Hercegovina nuk mund ta pranojë pasaportat kosovare, derisa Presidenca Boshnjake ta bëjë një përcaktim të tillë.[4]

Më 26 shtator 2008 ndërsa po ndiqte Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, Kryetari i Presidencës së Bosnjës Haris Silajdžić tha në një intervistë për Zërin e Amerikës të transmetuar në Bosnjë në gjuhën boshnjake se ai mbështet pavarësinë e Kosovës dhe është kundër kërkesës së Serbisë që Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë nxjerr një mendim mbi legjitimitetin e pavarësisë së Kosovës.[5] Silajdžić foli në emrin e tij sepse Presidenca e Bosnjës dhe Hercegovinës nuk miratoi njëzëri një platformë që do t'i lejonte atij të fliste zyrtarisht.[6]

Në gusht 2009 Forumi i boshnjakëve (Myslimanët boshnjakë) të Kosovës kërkoi që Bosnja ta njohë Kosovën dhe dokumentet e udhëtimit të qytetarëve të saj. Në përgjigje, anëtari etnik i Presidencës Nebojša Radmanović deklaroi se Presidenca nuk do ta diskutojë çështjen në të ardhmen e parashikueshme, dhe se ata që bëjnë kërkesa të tilla duhet të marrin parasysh "çfarë lloj shteti është Bosnje-Hercegovina, cilat tendenca janë të pranishme, dhe cilat mund të jenë pasojat e një lëvizjeje të tillë". Ai tha: "Ndonjëherë, të mendosh me zemër nuk është mirë për qëllimet më të mëdha politike".[7]

  1. ^ "Priznanje Kosova i referendum u RS" (në serbisht). Tanjug. 2008-02-22. Marrë më 2008-02-22.
  2. ^ "Kosovo receives recognition boost". Official website (në anglisht). BBC. 2008-10-10. Marrë më 2008-10-10.
  3. ^ Hajrudin Somun (2008-08-27). "Doubtful Kosovo passports" (në anglisht). Today's Zaman. Arkivuar nga origjinali më 2008-09-21. Marrë më 2008-09-22.
  4. ^ "Bosnia to refuse Kosovo passports" (në anglisht). www.B92.net (Serbia). 2008-08-02. Arkivuar nga origjinali më 2011-06-07. Marrë më 2008-09-22.
  5. ^ "VOA Interviews Balkan Presidents on Kosovo" (në anglisht). Voice of America. 2008-09-27. Arkivuar nga origjinali më 2009-05-15. Marrë më 2009-03-31.
  6. ^ "Nebojša Radmanović: "Silajdžić istupa u svoje ime"" (në serbisht). 24sata.info. 2008-09-18. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2011. Marrë më 2009-03-31. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  7. ^ "Presidency "won't discuss Kosovo"" (në anglisht). B92. 2009-08-13. Arkivuar nga origjinali më 2009-08-14. Marrë më 2009-08-22.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]