Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Maqedoni e Veriut
Map indicating locations of Kosova and Maqedonia e Veriut

Kosova

Maqedonia e Veriut

Marrëdhëniet Kosovë-Maqedoni e Veriut janë marrëdhënie diplomatike midis Republikës së Kosovës dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Marrëdhëniet diplomatike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrëdhëniet joformale filluan më 9 tetor 2008 kur Maqedonia e Veriut njohu Kosovën pas shpalljes së pavarësisë së saj nga Serbia më 17 shkurt të të njëjtit vit.[1][2] Në tetor 2009, Kosova nënshkroi një marrëveshje për të ri-rregulluar kufirin e saj me Maqedoninë e Veriut duke shkëmbyer disa vende.[3] Më 17 tetor 2009, Shkupi dhe Prishtina zyrtarisht vendosën marrëdhënie diplomatike.[4] Më 12 nëntor 2009, Maqedonia e Veriut e përmirësoi Zyrën e Ndërlidhjes në Prishtinë në një Ambasadë; një Ambasador do të emërohet së shpejti.[5] Ambasada e Kosovës në Shqipëri është e akredituar në Maqedoninë e Veriut.[6]

Udhëtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maqedonia e Veriut njohu pasaportën kosovare më 12 korrik 2008 para njohjes së plotë diplomatike të Republikës së Kosovës. Qytetarët e Republikës së Kosovës mund të qëndrojnë pa viza 90 ditë në Maqedoninë Veriore. Edhe qytetarët e Maqedonisë së Veriut mund të qëndrojnë në Republikën e Kosovës për 90 ditë pa viza.[7]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para njohjes, Presidenti Branko Crvenkovski tha "Republika e Maqedonisë do të vendosë pikëpamjen e saj kur ne e konsiderojmë atë më të përshtatshme për interesat tona. [Republika e Maqedonisë] do të ndiqte qëndrimin e NATO-s dhe Bashkimit Evropian për Kosovën, por kombet në të dy organizatat duhet të marrin ende një qëndrim të përbashkët."[8][9] Partia Demokratike Shqiptare u largua nga koalicioni qeveritar më 13 mars 2008 pasi ajo nuk arriti t'i plotësojë gjashtë kërkesat e tyre, duke e njohur pavarësinë e Kosovës si një prej tyre. Sidoqoftë, ajo u kthye më 24 mars 2008 pasi kërkoi njohjen e Kosovës.[10] Më 27 mars 2008, Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut Antonio Milošoski lëshoi fjalinë e mëposhtme: "Duke përshëndetur pozicionin konstruktiv të Republikës së Maqedonisë në lidhje me Kosovën, Komisioni për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian ka shprehur shqetësimin për shkak të vonesës në demarkacionin teknik të vijës kufitare të Republikës së Maqedonisë-Kosovës dhe ka kërkuar që kjo çështje të zgjidhet në përputhje me propozimin e Ahtisaarit".[11] Kjo përsëriti mbështetjen e Maqedonisë së Veriut për planin e Ahtisaarit për Kosovën, i cili u miratua nga ministria e punëve të jashtme një vit më parë, më 30 mars 2007.[12] Më 10 korrik, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Petar Culev njoftoi se Maqedonia e Veriut do të pranojë pasaportat e reja kosovare.[13] Ali Ahmeti, drejtuesi i partisë etnike shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim, tha se Maqedonia e Veriut do ta njohë Kosovën pasi të zgjidhen problemet rreth demarkacionit të kufijve.[14] (Bashkimi Demokratik për Integrim është anëtar i koalicionit qeverisës; megjithatë, Ahmeti nuk ka asnjë rol si ministër në qeveri). Maqedonia e Veriut ka 158.7 kilometres (98.6 mi) -kufi të gjatë me Kosovën. Më 12 maj 2009 Gjorge Ivanov u bë presidenti i ri i Maqedonisë së Veriut. Shpejt pas inaugurimit të tij Ivanov e ftoi presidentin e Kosovës Fatmir Sejdiu që të ishte shtetari i parë që vizitoi Maqedoninë e Veriut në mandatin e tij, por Sejdiu anuloi vizitën e tij në Maqedoninë e Veriut, sepse vizita ishte planifikuar të ishte një takim joformal. Pala kosovare priste një takim të plotë zyrtar midis dy shtetarëve. Javët në vijim panë diçka të një krize në marrëdhëniet e të dy vendeve. Madje kishte spekulime se Maqedonia e Veriut mund të kthejë vendimin e saj për njohjen e Kosovës si një shtet të pavarur. Sidoqoftë, Shkupi zyrtarisht mohoi që dëshiron të kthejë njohjen e Kosovës. Marrëdhëniet u normalizuan shpejt në një takim rajonal.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Macedonia recognizes Kosovo". MIA.com.mk (në anglisht). Skopje: Macedonian Information Agency. 2008-10-09. Arkivuar nga origjinali më 2008-10-15. Marrë më 2008-10-09.
 2. ^ "Montenegro, Macedonia recognize Kosovo - Summary". Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2019. Marrë më 15 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Latest AP - World Headlines" (në anglisht). CBS News. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2019. Marrë më 2010-04-28.
 4. ^ "Kosovo and FYR of Macedonia establish diplomatic relations" (në anglisht). New Kosova Report. 2009-10-18. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2009. Marrë më 2009-10-18.
 5. ^ "Maqedonia hapë ambasadën në Prishtinë". Telegrafi.com. 2009-11-11. Marrë më 2009-11-12.
 6. ^ "Kosovo Plans Diplomatic Offensive for '09" balkaninsight.com 26 December 2008 Link accessed 12/11/09
 7. ^ "Visa Regime of the Republic of North Macedonia Towards Other Countries, Special Administrative Regions and Entities and Territorial Authorities that are not recognised as States" Arkivuar 16 nëntor 2008 tek Wayback Machine Official website (mfa.gov.mk) Link accessed January 13, 2009.
 8. ^ "Macedonia's president cautious on Kosovo, dispute with Greece" (në anglisht). International Herald Tribune. 2008-02-26. Marrë më 2008-04-05.
 9. ^ "Kosovo Neighbours Wary Of Recognition" (në anglisht). Balkan Insight. 2008-02-26. Arkivuar nga origjinali më 2008-03-01. Marrë më 2008-04-05.
 10. ^ "Albanian party in Macedonia returns to government"[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur], Reuters, printed in Today's Zaman, 24 March 2008. Link accessed 2008-04-05.
 11. ^ "Press release: THE COMMISSION ON FOREIGN AFFAIRS OF THE EUROPEAN PARLIAMENT IN BRUSSELS ADOPTS THE 2007 PROGRESS REPORT ON THE REPUBLIC OF MACEDONIA" Arkivuar 16 korrik 2011 tek Wayback Machine , Ministry of the Foreign Affairs:Media Center, 27 March 2008. Link accessed 2008-04-05.
 12. ^ "Press release: INFORMAL MEETING OF MINISTERS OF FOREIGN AFFAIRS OF THE EUROPEAN UNION MEMBER-STATES" Arkivuar 16 korrik 2011 tek Wayback Machine , Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Macedonia: Media Center, 30 March 2007. Link accessed 2008-04-05.
 13. ^ North Macedonia to Accept Kosovo Passports
 14. ^ "Recognition of Kosovo by Macedonia not far: DUI leader" (në anglisht). Focus Information Agency. 2008-08-23. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2012. Marrë më 2008-08-23.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]