Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Letonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Letoni
Map indicating locations of Kosova and Latvia

Kosova

Letonia

Marrëdhëniet Kosovë-Letoni janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Letonisë. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Letonia e njohu atë më 20 shkurt 2008.[1] Qeveritë letoneze dhe kosovare vendosën marrëdhënie diplomatike më 11 qershor 2008.[2] Sidoqoftë, përfshirja e Letonisë në Kosovë daton në vitin 2000 kur ajo dërgoi për herë të parë trupa paqeruajtëse. Të dyja vendet gëzojnë marrëdhënie shumë të mira dhe miqësore

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2000, Presidenti letonez Vaira Vike-Freiberga sugjeroi se gatishmëria e NATO-s për të ndërhyrë në Kosovë do të thotë që aleanca perëndimore do të jetë e gatshme të vijë në ndihmë të Letonisë dhe vendeve të tjera të Evropës Lindore nëse Moska i kërcënon ata në një pikë të së ardhmes. Ajo deklaroi: "Kosova nuk është anëtare e aleancës së NATO-s dhe akoma aleanca ishte në gjendje të ndërmarrë veprime kur mendonte se, sipas parimeve mbi të cilat është themeluar, veprimi dhe ndërhyrja ishin të nevojshme. Unë do të prisja që të bënte jo më pak askund tjetër në Evropë."[3]

Në nëntor 2005, Presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova u takua me Ministrin e Jashtëm të Letonisë, Artis Pabriks.[4]

Pas njohjes formale të Kosovës në shkurt të vitit 2008, Ministri i Jashtëm i Letonisë Maris Riekstins tha: "Letonia është e gatshme për të ndarë përvojën e saj në mënyrë që të lehtësojë zhvillimin e Kosovës drejt Evropianizimit të saj". Ministri gjithashtu theksoi rëndësinë e përfshirjes së Letonisë edhe në Misionin për Sundimin e Ligjit në Bashkimin Evropian në Kosovë (EULEX Kosovo), qëllimi kryesor i së cilës është të ndihmojë administratën publike, gjykatat dhe organet kosovare për zbatimin e ligjit, edhe në Grupin Drejtues Ndërkombëtar për Kosovën.[5]

Në korrik 2008, Ministri i Jashtëm Riekstins vizitoi Kosovën dhe u takua me Presidentin Fatmir Sejdiu, Kryeministrin Hashim Thaçi dhe Ministrin e Jashtëm Skender Hyseni. Presidenti Sejdiu tha se ai ishte mirënjohës për punën e përfaqësuesve të Kontigjentit Letonez brenda forcave paqeruajtëse të udhëhequr nga NATO (KFOR), si dhe pjesëmarrjen e ekspertëve letonezë në Misionin e BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX) në Kosovë.[6]

Paqeruajtës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik të vitit 1999, Parlamenti letonez miratoi nga një shumicë e 71-6 për të dërguar paqeruajtësit në Kosovë.[7] Në vitin 2000, trupat e para letoneze janë dërguar në Kosovë për paqeruajtje.[8] Në vitin 2005, Letonia kreu 105 trupa në operacionet paqeruajtëse në Kosovë.[9] Letonia aktualisht ka 17 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtësit e NATO-s të udhëhequr nga Forcat e Kosovës.[10]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 nëntor 2017, Kombëtarja e Futbollit të Kosovës dhe Letonisë luajti një ndeshje miqësore në Mitrovicë, e cila përfundoi me një fitore 4-3 nga skuadra vendase.[11]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Announcement by Minister of Foreign Affairs of Republic of Latvia on recognition of Kosovo's independence" (në anglisht). Ministry of Foreign Affairs of Republic of Latvia. 2008-02-20. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2008. Marrë më 2008-02-20.
 2. ^ Latvia establishes diplomatic relations with Kosovo Arkivuar 21 shtator 2013 tek Wayback Machine , Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Latvia, 10 June 2008
 3. ^ Latvia: Analysis From Washington -- Another Precedent From Kosovo?
 4. ^ "Kosovo's Rugova, Latvian foreign minister discuss preparations for status talks". KosovaLive (në anglisht). 24 nëntor 2005. Marrë më 2009-06-11.
 5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2012. Marrë më 17 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ "Latvia ready to help Kosovo". The Baltic Times (në anglisht). 10 qershor 2008. Marrë më 2009-06-11. During his working visit in Pristina, Kosovo on 8 and 9 July, Foreign Minister Maris Riekstins met with top-level Kosovan officials and heads of international missions, and visited Latvian soldiers serving in NATO-led peacekeeping forces in Kosovo.
 7. ^ "Latvia parliament approves dispatch of Kosovo peacekeepers". Latvian Radio (në anglisht). 8 korrik 1999. Marrë më 2009-06-11. Latvia's parliament approved on Thursday the dispatch of peacekeeping troops to Kosovo, Latvian radio reported.
 8. ^ "First Latvian contingent to Kosovo peacekeeping forces completes mission". LETA (në anglisht). 15 gusht 2000. Marrë më 2009-06-11. The first Latvian contingent in Kosovo peacekeeping forces has accomplished its mission 100 per cent, said National Armed Forces Commander Raimonds Graube during his meeting with the soldiers upon their return today. Latvia's parliament approved on Thursday the dispatch of peacekeeping troops to Kosovo, Latvian radio reported.
 9. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2012-03-08. Marrë më 2009-06-10.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 10. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09
 11. ^ "Vokrri konfirmon kundërshtarin për miqësoren në "Adem Jashari", pritet zyrtarizimi". gazetaolle.com. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2020. Marrë më 13 nëntor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]