Jump to content

Marrëdhëniet mes Indisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Indi-Kosovë
Map indicating locations of India and Kosova

India

Kosova

Marrëdhëniet e Indisë dhe Kosovës u referohen marrëdhënieve zyrtare midis Republikës së Indisë dhe Kosovës. Dy vendet nuk kanë marrëdhënie zyrtare, pasi India nuk e ka njohur Kosovën si shtet.

Mosmarrëveshja e Kosovës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, India është një nga vendet që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Në janar 2009, Swarup deklaroi se "India do ta mbështesë Serbinë në çështjen e mbrojtjes së sovranitetit të saj në të gjitha forumet ndërkombëtare".[1]

Radha mes të dyjave filloi në vitin 2018 kur qeveria indiane nuk pranoi t’i jepte viza Donjeta Sadikut dhe trajnerëve të saj për të garuar në një konkurs boksi, pavarësisht se morën mbështetjen e plotë të Federatës së Boksit të Indisë dhe Shoqatës Olimpike Indiane. Kjo shkaktoi hakmarrje nga KON-i pasi ata kërcënuan t'i tërheqin ofertat e Indisë mbi Lojërat Aziatike 2030 dhe Lojërat Olimpike Verore të vitit 2032.[2]

Përkundër kësaj, India megjithatë ka mbajtur një qasje pragmatike mbi Kosovën, e cila duke mos e njohur por duke mos mohuar ekzistencën e Kosovës, dhe disa kosovarë shprehen interesat e tyre për të pasur përvojë në marrëdhëniet zyrtare me Indinë.[3]

  1. ^ Ambassador: India continues to back Serbia Arkivuar 30 janar 2009 tek Wayback Machine, B92, 2009-01-24
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2019. Marrë më 18 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ https://kosovogirltravels.com/a-visit-to-india-cant-happen-at-the-moment/

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]