Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Maldiveve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Maldive
Map indicating locations of Kosova and Maldivet

Kosova
Maldivet

Marrëdhëniet Kosovë-Maldive janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Maldiveve. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Maldivet e njohu atë më 19 shkurt 2009.[1] Më 16 prill 2009, Kosova dhe Maldivet vendosën marrëdhënie diplomatike me njëra-tjetrën.[2]

Akuzat për ryshfet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 mars, Presidenti Maldivian Mohamed Nasheed i kërkoi policisë që të hetojë pretendimet e një ryshfeti prej 2 milionë dollarësh amerikanë dhënë për zyrtarët e qeverisë maldiviane për ta njohur Kosovën si një shtet të pavarur.[3] Më 17 mars, Komiteti i Sigurisë Kombëtare i Majlisit filloi hetimin mbi pretendimet e Partisë Demokratike Islamike lidhur me ryshfetin.[4] Balkan Insight raportoi se biznesmeni kosovar, Behgjet Pacolli, i cili gjithashtu kryeson partinë Aleanca Kosova e Re, ka mohuar çdo përfshirje në çështjen e ryshfetit dhe deklaroi se ai vetëm loboi për njohjen e Kosovës.[5] Ministri i Jashtëm Ahmed Shaheed u mor në pyetje nga komiteti parlamentar më 28 mars.[6] Hetimi policor u mbyll më 6 maj 2009, duke arritur në përfundimin se nuk kishte prova të korrupsionit dhe procesi diplomatik ishte zhvilluar sipas standardeve ndërkombëtare; hetimi i NSC u pezullua.[7]

Mbështetja maldiviane në GJND[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maldivet mungoi në votimin e 8 tetorit 2008 të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara lidhur me një seancë të GJND-së mbi ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës.[8][9] Më 21 prill 2009, u njoftua nga GJND që Maldivet ishte një nga 36 vendet anëtare të KB-së që mblodhi një deklaratë me shkrim në GJND lidhur me ligjshmërinë e pavarësisë së shpallur në mënyrë të njëanshme të Kosovës. Deklarata e shkruar e Maldiveve është në favor dhe mbështet ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.[10][11]

GJND vendosi që shpallja e pavarësisë së Kosovës ishte e ligjshme.[12]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Maldives extends full diplomatic recognition to the Republic of Kosovo" (në anglisht). Ministry of Foreign Affairs, Republic of Maldives. 2009-02-19. Arkivuar nga origjinali më 2011-07-22. Marrë më 2009-02-19.
 2. ^ "Kosova dhe Maldivet vendosin marrëdhënie diplomatike". Telegrafi. 2009-04-16. Marrë më 2009-04-16.
 3. ^ "President orders bribery investigation". Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2009. Marrë më 19 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Parliament launches bribery investigation". Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2009. Marrë më 19 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Majlis Committee launches probe into IDP allegations on Kosovo[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 6. ^ "Parliament cross-examines foreign minister". Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2009. Marrë më 19 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "No evidence of bribery in Kosovo investigation" (në anglisht). Minivan News. 2009-05-06. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2009. Marrë më 2009-07-24.
 8. ^ "Backing Request by Serbia, General Assembly Decides to Seek International Court of Justice Ruling on Legality of Kosovo's Independence" (në anglisht). United Nations. 2008-10-08. Marrë më 2008-10-12.
 9. ^ ODS Team. "Ods Home Page" (PDF) (në anglisht). Daccessdds.un.org. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2009-09-20. Marrë më 2009-04-24.
 10. ^ "Accordance with International Law of the Unilateral Declaration of Independence by the Provisional Institutions of Self-Government of Kosovo (Request for Advisory Opinion) - Filing of written statements and of a written contribution" (PDF) (në anglisht). International Court of Justice. 2009-04-21. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-06-05. Marrë më 2009-04-23.
 11. ^ "35 countries to take part in ICJ case" Arkivuar 7 qershor 2011 tek Wayback Machine b92.net 21 April 2009 Link accessed 27 July 2009
 12. ^ "Kosovo independence declaration deemed legal". Reuters (në anglisht). 22 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 24 shtator 2012.