Jump to content

Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Arabisë Saudite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Arabi Saudite
Map indicating locations of Kosova and Arabia Saudite

Kosova

Arabia Saudite

Marrëdhëniet Kosovë-Arabi Saudite janë marrëdhënie të jashtme midis Kosovës dhe Arabisë Saudite. Si Arabia Saudite, edhe Kosova ka një popullsi kryesisht myslimane.

Krahina Autonome Socialiste e Kosovës ishte një krahinë autonome e Republikës së Serbisë gjatë Republikës Federale Socialiste të Jugosllavisë (1946–92), dhe më pas të Serbisë gjatë Republikës Federale të Jugosllavisë. Gjatë Luftës së Kosovës (1998–99), Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK) pranoi mercenarë të huaj, ndër të tjerë, nga Arabia Saudite.[1] Gjatë administrimit të KB, organizatat arabe u përpoqën të krijojnë një themel kulturor në Kosovë.[2]

Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Arabia Saudite e njohu atë më 20 prill 2009.[3][4] Arabia Saudite ka një Zyrë Ndërlidhëse në Prishtinë[5] dhe Kosova planifikoi të hapte një ambasadë në Riad më vonë.[6] Më 22 dhjetor 2009, Ambasadori Saudit Abdullah Abdulaziz (i cili është edhe ambasador në Shqipëri dhe në Republikën e Maqedonisë së Veriut) paraqiti letrat kredenciale të tij për Presidentin kosovar Fatmir Sejdiu.[7]

Më 25 maj 2009, në sesionin e 36-të të Organizatës së Bashkëpunimit Islam të Këshillit të Ministrave të Jashtëm në Damask, 57 vendet anëtare miratuan një rezolutë që shënoi shpalljen e pavarësisë së Kosovës, mbështeti rolin e Kombeve të Bashkuara në Kosovë, riafirmoi interesi i fortë i OIC në lidhje me myslimanët në Ballkan, mirëpriti bashkëpunimin e Kosovës me institucionet ekonomike dhe financiare të OIC dhe i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të vazhdojë të kontribuojë në nxitjen e ekonomisë së Kosovës.[8] Arabia Saudite ishte një nga shtetet kryesore islamike që mbështeti këtë rezolutë dhe është raportuar se një draft i hershëm i rezolutës (paraqitur nga Arabia Saudite) kishte bërë thirrje për njohjen e Kosovës nga vendet islamike, por kjo ishte refuzuar nga disa shtete anëtare, përfshirë Sirinë, Egjiptin dhe Azerbajxhanin.[9]

Arabia Saudite foli në mbështetje të Kosovës në debatin oral të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës në 2009.[10]

Ekstremizmi islamik

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si Arabia Saudite, edhe Kosova ka një popullsi kryesisht myslimane. Islami tradicional në Kosovë është shkolla Hanafi, e përshkruar si 'liberale' dhe 'e moderuar'.

  1. ^ John Pike (maj 1999). "Kosovo Liberation Army [KLA]" (në anglisht). Globalsecurity.org.
  2. ^ Lyubov Grigorova Mincheva; Ted Robert Gurr (3 janar 2013). Crime-Terror Alliances and the State: Ethnonationalist and Islamist Challenges to Regional Security (në anglisht). Routledge. fq. 34–. ISBN 978-1-135-13210-1.
  3. ^ "Saudi Arabia recognizes Kosovo" (në anglisht). New Kosova Report. 2009-04-20. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2009. Marrë më 2009-04-20. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  4. ^ "Saudi Arabia announces recognition of the Republic of Kosovo" (në anglisht). Saudi Press Agency. 2009-04-20. Marrë më 2009-04-20.
  5. ^ "Foreign representations – Directory in Pristina". Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2008. Marrë më 19 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Kosovo plans Riyadh embassy" arabnews.com 23 April 2009 Link accessed 23 April 2009
  7. ^ "Saudi Arabia to encourage other Muslim countries to recognise Kosovo – ambassador" Arkivuar 1 shtator 2016 tek Wayback Machine 22-12-09 Link received 23-12-09
  8. ^ "Resolution no. 14/36-POL on the Situation in Kosovo" (PDF). Resolutions on Political Affairs adopted by the 36th session of the Council of Foreign Ministers (në anglisht). Organisation of the Islamic Conference. 2009-05-25. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-11-23. Marrë më 2009-05-25.
  9. ^ "Saudi Kosovo proposal fails at OIC" (në anglisht). B92. 2009-05-24. Arkivuar nga origjinali më 2009-09-04. Marrë më 2009-05-25.
  10. ^ "ICJ Sets Agenda for Kosovo Hearing " balkaninsight.com 08-10-09 Link retrieved 09-10-09

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]