Marrëdhëniet mes Hungarisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Hungari-Kosovë
Map indicating locations of Hungaria and Kosova

Hungaria

Kosova
Ambasada e Hungarisë në Kosovë

Marrëdhëniet Hungari-Kosovë janë marrëdhënie të jashtme midis Hungarisë dhe Kosovës. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Hungaria e njohu atë më 19 mars 2008.[1] Hungaria ka një ambasadë në Prishtinë.[2]

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hungaria aktualisht ka 353 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës, të drejtuar nga NATO.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hungary recognizes Kosovo's Independence" (në anglisht). Ministry of Foreign Affairs of Hungary. 2008-03-19. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2008. Marrë më 2008-03-19.
  2. ^ "Embassy of the Republic of Hungary in Pristina" (në anglisht). Hungarian Ministry of Foreign Affairs. Arkivuar nga origjinali më 2008-05-28. Marrë më 2008-06-27.
  3. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]