Jump to content

Marrëdhëniet mes Jordanisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Jordani-Kosovë
Map indicating locations of Jordania and Kosova

Jordania

Kosova

Marrëdhëniet Jordani-Kosovë janë marrëdhënie të jashtme midis Jordanisë dhe Kosovës. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Jordania e njohu atë më 7 korrik 2009. Të dyja vendet gëzojnë marrëdhënie të mira dhe miqësore. Atifete Jahjaga, e cila shërbeu si Presidentja e katërt e Kosovës e vlerësoi ndihmën e Jordanisë si një nga partneritetet më të rëndësishme të Kosovës në Lindjen e Mesme. Mbreti Abdullah II i Jordanisë vlerësoi marrëdhëniet midis dy vendeve duke deklaruar se mbështetja e vendit të tij për Kosovën do të vazhdojë. Ai shtoi se Mbretëria Hashemite do të rrisë përpjekjet e saj të politikës së jashtme për të mbështetur Kosovën në procesin e njohjes.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Luftës së Kosovës, Jordania tregoi mbështetjen e saj për ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë dhe tërhoqi ambasadorin e saj nga Beogradi.[1] Në dhjetor 2009 Jordania e mbështeti Kosovën në mendimin këshillues të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për shpalljen e pavarësisë së Kosovës.[2] Princi Zeid bin Ra'ad ngriti pikët:

  • Autoritetet në Beograd, të udhëhequr nga synimet nacionaliste që nga viti 1989, i mohuan popullit të Kosovës të drejtën e vetëqeverisjes dhe pjesëmarrjen në qeveri me një shtypje sistematike.
  • Rezoluta 1244 e KS e KB u miratua me qëllim që t'i jepte fund dhunës me tërheqjen e forcave serbe, dhe përjashtoi mundësinë që Kosova të bëhej përsëri pjesë e Serbisë.
  • Shpallja e pavarësisë u ushtrua si zgjidhja e fundit, pasi të gjitha rrugët e bisedimeve ishin shterur.

Jordania dhe Kosova vendosën marrëdhënie të plota diplomatike më 5 qershor 2013.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mary Buckley; Sally Cummings. Kosovo: Perceptions of War and Its Aftermath (në anglisht). fq. 209.
  2. ^ "Francuska protiv izjašnjavanja MSP" (në serbisht). RTS. 9 dhjetor 2009. Marrë më 9 dhjetor 2009.
  3. ^ Ambasadori Spahiu i dorëzoi letrat kredenciale te Mbreti i Jordanisë,, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2013-06-105

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]