Jump to content

Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Portugalisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Kosovë-Portugalia
Map indicating locations of Kosova and Portugalia

Kosova

Portugalia

Marrëdhëniet Kosovë-Portugali janë marrëdhënie të jashtme ndërmjet Kosovës dhe Portugalisë. Kosova e shpalli pavarësinë e saj nga Serbia më 17 shkurt 2008 dhe Portugalia e njohu atë më 7 tetor 2008.[1][2][3] Kosova zyrtarisht e ka njoftuar vendimin e saj për hapjen e një ambasade në Lisbonë.[4]

Kur NATO-ja ndërhyri në Luftën e Kosovës, Portugalia përgatitej të ndihmonte nëse ishte e nevojshme në bombardimin e Jugosllavisë nga NATO1999.[5] Portugalia siguroi trupa si pjesë e përpjekjeve për paqeruajtjen e NATO-s në Kosovë.[6] Pas përfundimit të armiqësive, Portugalia propozoi një program stabilizimi për Luginën e Preshevës në Serbi, në veri të Kosovës.[7] Portugalia e njohu pavarësinë e Kosovës nga Serbia në tetor 2008.[8]

Portugalia aktualisht ka 266 trupa që shërbejnë në Kosovë si paqeruajtës në Forcën e Kosovës, të udhëhequr nga NATO.[9]

  1. ^ "Comunicado de Imprensa - Kosovo" (në portugalisht). Ministério dos Negócios Estrangeriros. 2008-10-07. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2008. Marrë më 2008-10-07.
  2. ^ "Anunciou Luís Amado: Portugal reconhece hoje independência do Kosovo". Publico (në portugalisht). Lisbon: Publico. 2008-10-07. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2009. Marrë më 2008-10-07.
  3. ^ "Portugal recognises independent Kosovo" newkosovareport.com 7 October 2008 Link accessed 07/10/08
  4. ^ "Diplomatic Missions of Kosovo Abroad (Albanian)" Arkivuar 7 shkurt 2009 tek Wayback Machine Kosovan Ministry of Foreign Affairs Link accessed 01/10/09
  5. ^ "Portugal puts planes on alert for NATO strikes on Serbia" (në anglisht). Radio Renascenca, Lisbon. 20 janar 1999. Marrë më 2009-08-04.
  6. ^ "NATO-member Portugal wants to withdraw troops from Kosovo" (në anglisht). International Action Center (New York). 24 tet 2000. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2009. Marrë më 2009-08-04.
  7. ^ "Portugal to propose mini stabilization programme for Presevo Valley, Serbia" (në anglisht). Diario de Noticias, Lisbon. 22 shkurt 2001. Marrë më 2009-08-04.
  8. ^ "Portugal reconhece hoje independência do Kosovo" (në portugalisht). PÚBLICO Comunicação Social SA. 2008-10-07. Arkivuar nga origjinali më 2009-01-22. Marrë më 2015-07-05.
  9. ^ "Kosovo Force (KFOR)" www.nato.int Link accessed 21-07-09

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]