Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Shqipëri-Kosovë
Map indicating locations of Shqipëria and Kosovë

Shqipëria

Kosova

Marrëdhëniet shqiptaro-kosovare i referohet marrëdhënieve kulturore dhe historike mes Shqipërisë dhe Kosovës. Shqipëria ka ambasadën e saj në Prishtinë dhe Kosova ka ambasadën e saj në Tiranë. Zyrtarisht 92.93% e popullsisë së Kosovës janë shqiptarë dhe shqipja është gjuhë zyrtare në Kosovë.[1][2] Si anëtare e NATO-së, Shqipëria pëkrah Kosovën në rrugën e saj drejt integrimit të NATO-së.

Pavarësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi dhe i Shqipërisë, Sali Berisha në hapjen tunelit Kalimash

Kur Kosova shpalli pavarësinë e saj prej Serbisë më 17 shkurt 2008, Shqipëria u bë një nga pesë shtetet e para që njohu pavarësinë e Kosovës.

Më 18 gusht 2009, kryeministri shqiptar Sali Berisha ka thënë: "Nuk duhet të ketë administrim doganor midis dy vendeve, dhe ne nuk duhet të lejojmë që Shqipëria dhe Kosova të shohin njëri-tjetrin si vende të huaja", kjo thënie e zemëroi Serbinë.[3]

Ministria e Jashtme e Shqipërisë, në një shënim sqarimi për Serbinë, tha: "Shqipëria e konsideron shtetin e pavarur të Kosovës si faktor paqeje dhe stabiliteti në rajonin e Ballkanit, ndërsa pavarësia e saj konsiderohet si një hap i qartë që u shërben njerëzve, stabilitetit dhe perspektivës evropiane të rajonit". Ai gjithashtu tha se politika e jashtme e Republikës së Shqipërisë "bazohet në objektivat e përbashkëta të integrimit euroatlantik të vendit, Republikës së Kosovës dhe të gjithë rajonit".[4]

Marrëdhëniet kulturore dhe ekonomike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2011, një marrëveshje u bë mes Ministrisë së Kulturës së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë për përdorimin e përbashkët të ambasadave dhe shërbimeve konsulare[5] dhe në maj 2012, një abetare e zakonshme për vitin akademik 2012-13 të klasës së parë studentët u miratuan nga të dy qeveritë.[6]

Konfindustria shqiptare hodhi idenë e parë të një tregu rajonal shqiptar në vitin 2008,[7] dhe ideja për një hapësirë të përbashkët ekonomike midis Shqipërisë dhe Kosovës u diskutua nga zyrtarët e qeverisë së Kosovës në vitin 2011.[8]

Ata u përforcuan sidomos nga Behgjet Pacolli në disa nga fjalimet e tij në Shqipëri: ai pretendoi se bashkimi ekonomik do të rriste konkurrencën ndaj BE-së.[9] Idetë e Pacollit u miratuan nga Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet.[10]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Republika e Kosovës shpalli pavarësinë e saj më 17 shkurt 2008, por Serbia ende pretendon se vendi është si pjesë e territorit të saj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "- New Kosova Report - Birthate picks up again in Kosovo - Society" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2008. Marrë më 2 maj 2018. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ Kushtetuta e Kosovës, Artikulli 5
  3. ^ Serbia formally protests Berisha's statement
  4. ^ "emportal.rs" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 17 janar 2017.
  5. ^ Albania-Kosovo agreement rekindles old suspicions
  6. ^ Capital.bg. "Kapital Quarterly" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2016. Marrë më 17 janar 2017.
  7. ^ "Konfindustria". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 17 janar 2017. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  8. ^ "Kosovo, Albania may form "economic union"" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2011. Marrë më 2 maj 2018.
  9. ^ "Pacolli: Bashkim ekonomik Kosovë-Shqipëri". Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2012. Marrë më 2 maj 2018.
  10. ^ "PDIU fton për bashkim ekonomik Shqipëri-Kosovë". 8 gusht 2011. Marrë më 17 janar 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]