Lista e misioneve diplomatike të Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shqipëria ka shtruar diplomacinë e saj në 43 shtete nga një ambasadë dhe në disa nga këto 43 shtete ka shtruar edhe Konsullata të Përgjithshme . Shqipëria ka mbyllur disa ambasada si në Kuala Lumpur (Malajzi), Lisbonë (Portugali), Sarajevë (Bosnjë dhe Hercegovinë) dhe Nju Delhi (Indi). Këto ambasada u mbyllën shkaku i krizës ekonomike në kohën kur u bë ministër i punëve të jashtme Gent Cakaj ku edhe kishte paralajmruar para se të bëhej ministër i punëve të jashtme .

Harta e Misioneve Diplomatike të Shqipërisë ██ Shqipëria██ Shtetet që kanë nga një ambasadë nga Shqipëria

Afrika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambasada e Shqipërisë në Washington, DC Flag of the United States.svg SHBA
Ambasada e Shqipërisë në Pekin  Republika Popullore e Kinës
Ambasada e Shqipërisë në Kopenhagë flamuri Danimarka
Ambasada e Shqipërisë në Pragë Republika Çeke Republika Çeke
Ambasada e Shqipërisë në Shkup Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut
Ambasada e Shqipërisë në Sofie Bullgaria Bullgaria
Ambasada e Shqipërisë në Stokholm Suedia Suedia
Ambasada e Shqipërisë në Viena Austria Austria
Ambasada e Shqipërisë në Varshavë Polonia Polonia

Amerika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Europa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]