Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Japonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrëdhëniet Shqipëri-Japoni
Map indicating locations of Shqipëria and Japonia

Shqipëria

Japonia
Misioni diplomatik
Ambasada e Shqipërisë në TokioAmbasada e Japonisë në Romë
Të dërguarit
Mr. Kazuyoshi Umemoto[1]

Marrëdhëniet Shqipëri-Japoni janë marrëdhënie bilaterale midis Shqipërisë dhe Japonisë. Ambasadori i Japonisë në Romë është i akredituar në Shqipëri,[2] ndërsa një Konsullatë Nderi në Tiranë ndihmon interesat japoneze në Shqipëri. Shqipëria ka një ambasadë në Tokio.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryeministri shqiptar Sali Berisha (majtas) dhe Kryeministri japonez Yasuo Fukuda në Rezidencën Zyrtare të Kryeministrit në Tokio më 5 shkurt 2008.

Marrëdhëniet diplomatike u vendosën në prill të vitit 1922 me njohjen e shtetit të ri të pavarur shqiptar nga Japonia. Më 20 qershor 1930 u nënshkrua Traktati i Parë Tregtar midis dy vendeve. Më 1935 Mbretëria e Shqipërisë hapi Konsullatën e Nderit në Osaka. Pas Luftës së Dytë Botërore marrëdhëniet u ngrinë dhe ato u rivendosën në mars të 1981. Në dhjetor 2005 Ambasada e Republikës së Shqipërisë u hap në Tokio dhe në mars 2016 Qeveria Japoneze miratoi vendimin për hapjen e Ambasadës në Tiranë (hapja zyrtarisht në janar 2017)[4][5]

Marrëdhëniet ekonomike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria e konsideron Japoninë si një nga partnerët më të rëndësishëm tregtarë në Lindjen e Largët. Ata kanë nënshkruar shumë marrëveshje bilaterale, të cilat kryesisht konsistojnë në ndihmën e zhvillimit të ardhshëm të ekonomisë shqiptare

Tregtia e Shqipërisë me Japoninë:

 • Eksportet në Japoni nga Shqipëria: 153 milionë ¥
 • Importet nga Japonia në Shqipëri: 252 milionë ¥

Ndihma për zhvillimin japonez[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndihma Zyrtare e Zhvillimit të Japonisë për Shqipërinë arrin në 25.278 miliardë jenë në total, ose afërsisht 179 milionë EUR (nga maji 2014)

 • Ndihma e Grantit: 4,98 miliardë jenë
  • Kredi për Yen: 18.092 miliardë jenë
  • Bashkëpunimi teknik: 2.206 miliardë jenë

Marrëveshje të tjera bilaterale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dyja vendet kanë nënshkruar më shumë se 15 marrëveshje bilaterale dhe shumica e tyre janë përqendruar në zhvillimin e Ekonomisë së Shqipërisë. Në shtator 2007 u arrit një marrëveshje për heqjen e vizave të pasaportave diplomatike me Japoninë dhe ajo hyri në fuqi më 10.12.2007.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ambasciata del Giappone in Italia" (në italisht). It.emb-japan.go.jp. Marrë më 2016-09-22.
 2. ^ "ambasciata del giappone" (në italisht). It.emb-japan.go.jp. 2011-11-21. Marrë më 2016-09-22.
 3. ^ Fri, 12/10/2010 - 16:02. "Bilateral Relations | Embassy of the Republic of Albania in Japan" (në anglisht). Ambasadat.gov.al. Marrë më 2016-09-22.
 4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2016. Marrë më 25 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 5. ^ "ambasciata del giappone" (në italisht). It.emb-japan.go.jp. 2016-06-27. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2016. Marrë më 2016-09-22.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]