Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Palestinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marrëdhëniet Shqipëri-Palestinë
Map indicating locations of Shqipëria and Palestina

Shqipëria

Palestina

Republika e Shqipërisë dhe Shteti i Palestinës vendosën marrëdhënie diplomatike në vitin 1990. Shqipëria tashmë e kishte njohur Shtetin e Palestinës si një shtet që nga viti 1988. Palestina ka një ambasadë në Tiranë por Shqipëria nuk ka një ambasadë në Palestinë.[1] Të dyja vendet janë anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe PLO filluan herët, në mesin e viteve 1960. Që atëherë, zyrtarë të lartë palestinezë e kanë vizituar Shqipërinë. Shqipëria e njohu PLO-në si organizatën e vetme legjitime të popullit palestinez deri në mesin e viteve 1970 dhe ajo u pasua nga hapja e një Përfaqësuesi Diplomatik, rezident në Rumani.  

Pas shpalljes së Pavarësisë së Palestinës, Shqipëria e njohu zyrtarisht Shtetin Palestinez më 1988 dhe më 1989 Ambasada e Shtetit të Palestinës, me përfaqësim të plotë diplomatik, u hap zyrtarisht në Shqipëri.

Me hapjen e Ambasadës, marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Palestinës u forcuan edhe më tej nga vizita e Presidentit të atëhershëm palestinez Yasser Arafat në fund të vitit 1996.

Pavarësisht marrëdhënieve të forta historike të Shqipërisë me Izraelin,[2] lidhjet midis dy vendeve kanë mbetur të përzemërta. Shqipëria ishte një nga 41 vendet që abstenoi në votimin për aplikimin e Palestinës për shtetin vëzhgues jo-anëtar të Kombeve të Bashkuara më 29 nëntor 2012.

Në vitin 2015, Shqipëria ishte një nga 119 vendet anëtare të KB (nga 193) që votoi në favor të ngritjes së flamurit palestinez në KB.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Government of Albania (janar 2011). "Diplomatic list" (PDF). Ministry of Foreign Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 25 korrik 2011. Marrë më 6 gusht 2011.
  2. ^ "Edelstein: Albania proves Israel can have good ties with Muslim countries" (në anglisht).
  3. ^ "Palestinian flag to fly at UN HQ after 119 nations vote 'yes'" (në anglisht). RT. 11 shtator 2015. Marrë më 12 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]