Bratisllava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bratislava)
Jump to navigation Jump to search
Bratisllava
Qytet
noform
Kolazh nga Bratisllava
Stema_figura
Stema e Bratisllavës
Flag of Bratislava.svg
Flamuri i Bratisllavës
Vendndodhja
Bratisllava is located in Sllovakia
Bratisllava
Bratisllava

Koordinatat: 48°08′0″V 17°06′0″L / 48.13333°V 17.10000°L / 48.13333; 17.10000

Administrimi
Shteti Flamuri Sllovakia
Rajoni Rajoni i Bratisllavës
Distrikti Bratisllava I-V
Kryetari i Bashkisë Milan Ftáčnik
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 367.584 km2
 •  urbane 853.15 km2
 •  aglomerati 2,053 km2
Lartësia 126 - 514 m (m.n.d.)
Popullsia 471,061 banorë
 •  urbane 586,300 banorë
 •  aglomerati 659,578 banorë
Dendësia 1,282 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 907
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 8XX XX
Prefiksi 421 2
Targa BA, BL
Koordinatat 48° 08′ 0″ Veri

17° 06′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.bratislava.sk

Bratisllava është kryeqyteti i Sllovakisë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Bratisllava – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale