Jump to content

Gjeografia e Sllovakisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
P O L O N I A
UKR.
H U N G A R I A
RU.
AU.
R E P.
Ç E K E
Tërnava
redaktoni hartën

Sllovakia ndodhet në pjesën qendrore të Evropës, në jug të Polonisë. Sipërfaqja e përgjithshme e Sllovaki së është 48.845 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 48 40 V, 19 30 L dhe 48.800 km2 të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 45 km2 ujë.

Vija kufitare e Sllovakisë është 1.524 km që e ndajnë atë nga Austria (91 km), Republika Çeke (215 km), Polonia (444 km) dhe Ukraina (97 km).

Klima e Sllovakisë në përgjithësi e ndryshueshme e ftohtë.[1] Në verë majën temperatura të ulëta për këtë stinë, ndërsa dimri është diçka më i lagësht se në Kosovë.

Pjesa më e madhe e relievit në qendër të Sllovakisë dhe veri është terren i vrazhdë malorë (katunde), ndërsa pjesa jugore përbëhet nga rrafshnaltat. Pika më e ultë e relievit (94 m) gjendet përgjatë lumit Bodrok dhe ajo më e lara në lartësi mbidetare prej 2,655 metrave në vendin e quajtur Gërlahovski (ang. : Gerlachovsky Stit).

Si pasurit natyrore të këtij vendi llogariten : qymyri i kaftë dhe ligniti, ca rezerva hekuri, bakri dhe mangalli, kripa si the toka e punueshme.


Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Votruba, Martin. "Slovakia's Weather". Slovak Studies Program. University of Pittsburgh. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2012. Marrë më 2010-06-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)