Berna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bern)
Jump to navigation Jump to search
Berna
Qytet
noform
Vendndodhja
Berna is located in Zvicra
Berna
Berna
46°57′V 7°27′L / 46.95°V 7.45°L / 46.95; 7.45Koordinatat: 46°57′V 7°27′L / 46.95°V 7.45°L / 46.95; 7.45
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Distrikti Bern-Mittellan
Kantoni Berna
Kryetari i Bashkisë Alexander Tschäppät
Partia Partia Social Demokrate e Zvicrës
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 51.6 km2
Lartësia 480-864 m (m.n.d.)
Popullsia 123,466 banorë
Dendësia 2,393 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 3000
Faqja Zyrtare www.bern.ch

Berni është kryeqyteti federale i Zvicrës me rreth 127'217 banorë[1] nga të cilët 21.1% qenë të huaj.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bertholdi i V, duka Zähringenit, themeloi qytetin në vitin 1191 buzë lumit Aare duke e emertu me emrin Bernë nga fjala gjermane për ariun, të paktën, që është kapur nga gjuetia.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e popullsisë

101.381 (78,3 përqind) e popullsisë të qytetit të Bernës janë zviceranë, 28.037 (21,7 përqind) janë të huaj. Grupet më të mëdha e të huajve janë nga: Gjermania: 5.946, Italia: 4.170,Spanja: 1.837, Portugalia: 1.311, Turqia: 1.112, Sri Lanka: 1.066, Maqedonia: 1.061 dhe nga Kosova: 1.015 persona.


Mosha piramida e popullsisë (2007) Berna ka një tepricë të femrave, 52,7 për qind (68.226) janë femra, 47,3 për qind (61.192 burra). Mosha mesatare e popullsisë së Bernës ka rënë në vitet e fundit, ishte 2008 41 vjet e nëntë muaj.

Piramida e popullsisë

Numri i njerëzve të vetëm në popullsinë e përgjithshme është rritur për 51,1 për qind në vitin 2008, kur zvicerane, ka 52,3 përqind dhe 46,9 përqind për të huajt. Numri i njerëzve martuar ende është 34,6 për qind, 31,9 për qind në mesin e zvicerane, 44,6 për qind për të huaj. shkurorëzuar janë 8,3 për qind të popullatës në zvicerane, është 8,8 për qind, të paktën të huaj ishin 6,4 për qind.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perkrahja ekonomike e regjionit te bernes është nje zyre pranimi per ekonomike,ndermjeteson kontakte dhe ndihme financiare.Ajo ofron mbështëtje ne rast te miratimeve dhe organizon biseda me dyer te hapura me autoritetet e tjera dhe me privatet.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sipas të dhënave të vitit 2005.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]