Jump to content

Republika e Parë Franceze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Republika e Parë Franceze në 1799. Republika simotra dhe territore të pushtuara të administruara drejtpërdrejt.

Në historinë e Francës, Republika e Parë (Frëngjisht: Première République), e referuar ndonjëherë në historiografi si Franca Revolucionare, dhe zyrtarisht Republika Franceze (République française), u themelua më 21 shtator 1792 gjatë Revolucionit Francez. Republika e Parë zgjati deri në shpalljen e Perandorisë së Parë më 18 maj 1804 nën Napoléon Bonaparte, megjithëse forma e qeverisjes ndryshoi disa herë.

Kjo periudhë u karakterizua nga rënia dhe shfuqizimi i monarkisë franceze,[1] krijimi i Konventës Kombëtare dhe Mbretërimi i Terrorit, Reaksioni Thermidorian dhe themelimi i Drejtorisë dhe, së fundi, krijimi i Konsullatës dhe ardhja në pushtet e Napoleonit.

  1. ^ Everdell, William R. (2000). The End of Kings: A History of Republics and Republicans. Chicago: University of Chicago Press. ISBN 0-226-22482-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)