St. Gallen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sent Galen
Emblema
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
70.316 ( 20005) banorë
/km² banorë/km²
Sipërfaqja 39.41km² km²
Administrata
Shteti Zvicër
Qarku
Adresa e kuvendit rruga nr.
Kodi postal 9000-9029
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare {{{faqezyrtareekuvendit}}}
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Sent Galen (gjer.: St. Gallen), është qytet në Zvicër, kryeqendra e kantonit me të njejtin emër.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsimi dhe kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjarjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Turizmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]