St. Gallen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sent Galen
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 39.41 km2
Popullsia 70.316 ( 20005) banorë
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 9000-9029

Sent Galen (gjer.: St. Gallen), është qytet në Zvicër, kryeqendra e kantonit me të njejtin emër.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsimi dhe kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjarjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Turizmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]