UEFA Euro 2008

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
UEFA Europäische Fußballmeisterschaft
Österreich/Schweiz 2008
UEFA Championnat Européen du Football
Autriche/Suisse 2008
UEFA Campionato Europeo di Calcio
Austria/Svizzera 2008
Euro2008Logo.jpg
Logo zyrtare e Euro 2008 Austri - Zvicer
Oganizues Austria & Zvicra
Stadiume 8 (në 8 qytet)
Data e mbajtjes 7 qershor - 29 qershor
Garues 16 (nga 52)
Kampion Gold medal.svg Flag of Spain.svg Spanja (Kampioni i dytë) 1
0
I dyti Silver medal.svg Flag of Germany.svg Gjermania
Ndeshje 31
Euro2008 suiza austria mapa.png
Harta - Euro 2008 Austri - Zvicer

UEFA Kampionati Evropian i Futbollit për vitin 2008, i njohur si Euro 2008 u mbajt në Austri dhe Zvicer nga 7 qershori gjer më 29 qershor, 2008. Ky ishte kombinimi i dytë i suksesshëm i mbajtjes së kampionatit në dy shtetë që nga viti 2000 kur kampionati u mbajt UEFA Euro 2000Holandë dhe Belgjikë.

Austria dhe Zvicra u kualifikuan automatikisht sepse ishin organizatorë të kampionatit. Skuadrat kombëtare të 14 vendeve u bënë të ditura përfundimit të garave kualifikuese të cilat filluan më filluar në gusht 2006.

Dy vendet organizuese ishin në garë shumë të vështirë gjatë vendimit për caktimin e mbajtësve të garave sepse pjesë të kësaj gare ishin edhe çiftet e shteteve si: Greqia / Turqia, Skocia / Irlanda, Rusia, Hungaria dhe Kroacia / Bosnja dhe Hercegovina.

Austria tani më kishte garuar si partnere me Hungarinë në vitin 2004 dhe nikoqire ishte bërë Portugalia.

Austria/Zvicra, Greqia/Turqia, dhe Hungaria u rekomandua para votimit përfundimtare kështu që më në fund si organizues më të favorizuar dolën Austria dhe Zvicra si kombinim.

Nikoqirët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo ishte e dytë që nikoqir të Kampionatit Evropian të Futbollit do të jenë dy vende, gjithashtu pas këtij kampionati do të pasoj edhe një dyshe organizatore, për Kampionatin Evropian të vitit 2012.

Nikoqirët Austria dhe Zvicra i pritën kombëtaret në 8 qytetet e tyre, secila nga katër. Austria ndeshjet e saja në grup (i takoi grupit B) i zhvilloi në qytetet e saja Innsbruck, Klagenfurt, Salzburg dhe Vjena bashkë me tri kombëtare tjera të grupit. Zvicra ndeshjet e saja në grup (i takoi grupit A) i zhvilloi në qytetet e saja Basel, Berne, Zhenevë dhe Cyrih, bashk me tri kombëtaret tjera të grupit.

Ndeshjet çerekfinale dhe gjysëm finale u zhvilluan gjysma në qytetet e njërit vend dhe gjysma në qyetet e vendit tjetër, kurse finalja u zhvillua në Vjenë, Austri.

Shteti Qyteti Stadiumi Kapaciteti Klubi nikoqir Ndeshjet nikoqire
Zvicra
Swiss
Basel St. Jakob-Park 42,500 FC Basel 3 ndeshtjet e Zvicrës në grup, 2 ndeshje të çerek finales, 1 gjysë finale
Berne Stade de Suisse, Wankdorf 31,784 BSC Young Boys Tri ndeshje në grup
Geneva Stade de Genève 32,000 Servette FC Tri ndeshje në grup
Zürich Letzigrund Stadion 30,000 FC Zürich Tri ndeshje në grup
Austria
Austrian
Innsbruck Tivoli-Neu Stadion 30,000 FC Wacker Tirol Tri ndeshje në grup
Klagenfurt Wörthersee Stadion 30,000 FC Kärnten Tri ndeshje në grup
Salzburg Wals Siezenheim Stadium 30,000 Red Bull Salzburg Tri ndeshje në grup
Vjena Ernst Happel Stadion 53,000 Austria 3 ndeshjet e Austrisë në grup, 3 ndeshje në grup, 2 çerek finale, 1 gjysëm finale dhe finalja.
Euro 2008

Zvicra do ti luaj tëgjitha ndeshjet grupore në Basel, kurse Austria në Vienë.

Grupet kualifikuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Euro 2008 | Grupi A | Grupi B | Grupi C | Grupi D | Grupi E | Grupi F | Grupi G

Ekipet kombëtare, ajo e Zcivrës dhe Aistrisë u kualifikuan për në kampionat automatikisht pa ndeshje kualifikuese sepse ishin vende nikoqire të kampionatit. Ekipet kombërate të vendeve tjera u kualifikuan nga ndeshjet e zhvilluara kualifikuese.

Ekipet e Kualifikuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja Kualifikuar si Data e kualifikimit Paraqitjet e mëhershme në garim1
Flag of Austria.svg Austria 00bashkë nikoqir 0012 dhjetor, 2002 01 (debituese)
Flag of Switzerland.svg Zvicra 01bashkë nikoqir 0112 dhjetor, 2002 21 (1996, 2004)
Flag of Poland.svg Polonia 02Grupi A fitues 0917 nëntor, 2007 00 (debituese)
Flag of Portugal.svg Portugalia 03Grupi A i dyti 1421 nëntor, 2007 4 (1984, 1996, 2000, 2004)
Flag of Italy.svg Italia 04Grupi B fituesi 0617 nëntor, 2007 60 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004)
Flag of France.svg Franca 05Grupi B i dyti 0717 nëntor, 2007 61 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004)
Flag of Greece.svg Greqia 06Grupi C fitues 0317 tetor, 2007 23 (1980, 2004)
Flag of Turkey.svg Turqia 07Grupi C i dyti 1221 nëntor, 2007 22 (1996, 2000)
Flag of the Czech Republic.svg Çekia 08Grupi D fitues 0517 tetor, 2007 62 (19602, 19762, 19802, 1996, 2000, 2004)
Flag of Germany.svg Gjermania 09Grupi D i dyti 0213 tetor, 2007 9 (19723, 19763, 19803, 19843, 19883, 1992, 1996, 2000, 2004)
Flag of Croatia.svg Kroacia 10Grupi E fituesi 0817 nëntor, 2007 20 (1996, 2004)
Flag of Russia.svg Rusia 11Grupi E i dyti 1521 nëntor, 2007 8 (19604, 19644, 19684, 19724, 19884, 1992, 1996, 2004)
Flag of Spain.svg Spanja 12Grupi F fituesi 1117 nëntor, 2007 71 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004)
Flag of Sweden.svg Suedia 13Grupi F i dyti 1321 nëntor, 2007 30 (1992, 2000, 2004)
Flag of Romania.svg Rumania 14Grupi G fituesi 0417 tetor, 2007 31 (1984, 1996, 2000)
Flag of the Netherlands.svg Holanda 15Grupi G i dyti 1017 nëntor, 2007 70 (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004)
1 Me tekst të trashë janë të shënuara kombëtaret kampione në vitin përkatës.

Garimi final[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E kuqe - Kombëtaret pjesmarrëse në grupe.
E verdhë - Kombëtaret çerekfinaliste.
E gjelbërt - Kombëtaret gjysëmfinaliste.
E kaltër e hapur - Kombëtarja e dytë.
E kaltërt e mbyllur - Kombëtarja kampione.

Grupet garuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

shkurtesat:

  • 'Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.
Grupi A
Lojat zhvillohen në Zvicër
ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG
Flag of Portugal.svg Portugalia 6 3 2 0 1 +2
Flag of Turkey.svg Turqia 6 3 2 0 1 0
Flag of the Czech Republic.svg Çekia 3 3 1 0 2 -2
Flag of Switzerland.svg Zvicra 3 3 1 0 2 0
Ndeshjet
# Data Koha Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Stadioni
1 7 qershor 2008 18:00 CEST Flag of Switzerland.svg Zvicra
0:1
Flag of the Czech Republic.svg Çekia
  • Svěrkoš 71'
St. Jakob-Park, Bazel
2 7 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Portugal.svg Portugalia
2:0
Flag of Turkey.svg Turqia Stade de Genève, Gjenevë
3 11 qershor 2008 18:00 CEST Flag of the Czech Republic.svg Çekia
1:3
Flag of Portugal.svg Portugalia Stade de Genève, Gjenevë
4 11 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Switzerland.svg Zvicra
1:2
Flag of Turkey.svg Turqia St. Jakob-Park, Bazel
5 15 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Switzerland.svg Zvicra
2:0
Flag of Portugal.svg Portugalia St. Jakob-Park, Bazel
6 15 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Turkey.svg Turqia
3:2
Flag of the Czech Republic.svg Çekia Stade de Genève, Gjenevë

Grupi B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

'shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.

Grupi B
Lojat zhvillohen në Austri
Ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG
Flag of Croatia.svg Kroacia 9 3 3 0 0 +3
Flag of Germany.svg Gjermania 6 3 2 0 1 +2
Flag of Austria.svg Austria 1 3 0 1 2 -2
Flag of Poland.svg Polonia 1 3 0 1 2 -3
Ndeshjet
# Data Koha Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Stadioni
1 8 qershor 2008 18:00 CEST Flag of Austria.svg Austria
0:1
Flag of Croatia.svg Kroacia Ernst Happel Stadion, Vjenë
2 8 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Germany.svg Gjermania
2:0
Flag of Poland.svg Polonia Wörthersee Stadion, Klagenfurt
3 12 qershor 2008 18:00 CEST Flag of Croatia.svg Kroacia
2:1
Flag of Germany.svg Gjermania Wörthersee Stadion, Klagenfurt
4 12 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Austria.svg Austria
1:1
Flag of Poland.svg Polonia Ernst Happel Stadion, Vjenë
5 16 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Poland.svg Polonia
0:1
Flag of Croatia.svg Kroacia Wörthersee Stadion, Klagenfurt
6 16 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Austria.svg Austria
0:1
Flag of Germany.svg Gjermania Ernst Happel Stadion, Vjenë

Grupi C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

'shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.

Grupi C
Lojat zhvillohen në Zvicër
Ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG
Flag of the Netherlands.svg Holanda 9 3 3 0 0 +8
Flag of Italy.svg Italia 4 3 1 1 1 -1
Flag of Romania.svg Rumania 2 3 0 2 1 -2
Flag of France.svg Franca 1 3 0 1 2 -5
Ndeshjet
# Data Koha Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Stadioni
1 9 qershor 2008 18:00 CEST Flag of Romania.svg Rumania
0:0
Flag of France.svg Franca Letzigrund Stadion , Cyrih
2 9 qershor 2008 20:45 CEST Flag of the Netherlands.svg Holanda
3:0
Flag of Italy.svg Italia Stade de Suisse , Wankdorf, Bern
3 13 qershor 2008 18:00 CEST Flag of Italy.svg Italia
1:1
Flag of Romania.svg Rumania Letzigrund Stadion , Cyrih
4 13 qershor 2008 20:45 CEST Flag of the Netherlands.svg Holanda
4:1
Flag of France.svg Franca Stade de Suisse , Wankdorf, Bern
5 17 qershor 2008 20:45 CEST Flag of the Netherlands.svg Holanda
2:0
Flag of Romania.svg Rumania Stade de Suisse , Wankdorf, Bern
6 17 qershor 2008 20:45 CEST Flag of France.svg Franca
0:2
Flag of Italy.svg Italia Letzigrund Stadion , Cyrih

Grupi D[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

'shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.

Grupi D
Lojat zhvillohen në Austri
Ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG
Flag of Spain.svg Spanja 9 3 3 0 0 +5
Flag of Russia.svg Rusia 6 3 2 0 1 0
Flag of Sweden.svg Suedia 3 3 1 0 2 -1
Flag of Greece.svg Greqia 0 3 0 0 3 -4
Ndeshjet
# Data Koha Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Stadioni
1 10 qershor 2008 18:00 CEST Flag of Spain.svg Spanja
4:1
Flag of Russia.svg Rusia Tivoli-Neu Stadion, Innsbruck
2 10 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Greece.svg Greqia
0:2
Flag of Sweden.svg Suedia Wals Siezenheim Stadium, Salzburg
3 14 qershor 2008 18:00 CEST Flag of Sweden.svg Suedia
1:2
Flag of Spain.svg Spanja Tivoli-Neu Stadion, Innsbruck
4 14 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Greece.svg Greqia
0:1
Flag of Russia.svg Rusia Wals Siezenheim Stadium, Salzburg
5 18 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Greece.svg Greqia
1:2
Flag of Spain.svg Spanja Wals Siezenheim Stadium, Salzburg
6 18 qershor 2008 20:45 CEST Flag of Russia.svg Rusia
2:0
Flag of Sweden.svg Suedia Tivoli-Neu Stadion, Innsbruck

Finalistët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çerek finalja Gjysëm finalja Finalja
                   
19 qershor - Basel        
 Flag of Portugal.svg Portugalia  2
25 qershor - Basel
 Flag of Germany.svg Gjermania  3  
 Flag of Germany.svg Gjermania  3
20 qershor - Vienna
   Flag of Turkey.svg Turqia  2  
 Flag of Croatia.svg Kroacia  1 (1)
29 qershor - Vienna
 Flag of Turkey.svg Turqia  1 (3)  
 Flag of Germany.svg Gjermania  0
21 qershor - Basel
   Flag of Spain.svg Spanja  1
 Flag of the Netherlands.svg Holanda  1
26 qershor - Vienna
 Flag of Russia.svg Rusia (a.e.t.)  3  
 Flag of Russia.svg Rusia  0
22 qershor - Vienna
   Flag of Spain.svg Spanja  3  
 Flag of Spain.svg Spanja  0 (4)
 Flag of Italy.svg Italia  0 (2)  

Çerek finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Flag of Croatia.svg Kroacia1:1 (a.e.t.)Flag of Turkey.svg Turqia
Klasnić 119' Semih 120+2'
Pjesëmarrja: 51,428
    Penala  
Modrić soccer ball with red X
Srna soccer ball with check mark
Rakitić soccer ball with red X
Petrić soccer ball with red X
1:3 soccer ball with check mark Turan
soccer ball with check mark Semih
soccer ball with check mark Hamit Altıntop
 


    Penala  
Villa soccer ball with check mark
Cazorla soccer ball with check mark
Senna soccer ball with check mark
Güiza soccer ball with red X
Fàbregas soccer ball with check mark
4:2 soccer ball with check mark Grosso
soccer ball with red X De Rossi
soccer ball with check mark Camoranesi
soccer ball with red X Di Natale
 

Gjysëm finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Germany.svg Gjermania3:2Flag of Turkey.svg Turqia
Schweinsteiger 26'
Klose 79'
Lahm 90'
Boral 22'
Semih 86'
Pjesëmarrja: 39,374

Flag of Russia.svg Rusia0:3Flag of Spain.svg Spanja
Xavi 50'
Güiza 73'
Silva 82'
Pjesëmarrja: 51,428

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampioni Evropian 2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Euro2008Logo.jpg Flag of Spain.svg Spanja

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

4 gola
Flag of Spain.svg David Villa
3 gola
Flag of Turkey.svg Semih ŞentürkFlag of Germany.svg Lukas PodolskiFlag of Switzerland.svg Hakan YakinFlag of Russia.svg Roman Pavlyuchenko
2 gola
Turkia: Flag of Turkey.svg Arda TuranFlag of Turkey.svg Nihat Kahveci

Gjermania: Flag of Germany.svg Michael BallackFlag of Germany.svg Miroslav KloseFlag of Germany.svg Bastian Schweinsteiger
Kroacia: Flag of Croatia.svg Ivan Klasnić
Holanda: Flag of the Netherlands.svg Ruud van NistelrooyFlag of the Netherlands.svg Wesley SneijderFlag of the Netherlands.svg Robin van Persie
Spanja: Flag of Spain.svg Dani GüizaFlag of Spain.svg Fernando Torres
Suedia: Flag of Sweden.svg Zlatan Ibrahimović
Rusia: Flag of Russia.svg Andrei Arshavin

1 gol
Portugalia: Flag of Portugal.svg DecoFlag of Portugal.svg Raul MeirelesFlag of Portugal.svg PepeFlag of Portugal.svg Ricardo QuaresmaFlag of Portugal.svg Cristiano RonaldoFlag of Portugal.svg Nuno GomesFlag of Portugal.svg Hélder Postiga

Turkia: Flag of Turkey.svg Uğur Boral
Republika Çeke: Flag of the Czech Republic.svg Libor SionkoFlag of the Czech Republic.svg Václav SvěrkošFlag of the Czech Republic.svg Jan KollerFlag of the Czech Republic.svg Jaroslav Plašil
Gjermania: Flag of Germany.svg Philipp Lahm
Austria: Flag of Austria.svg Ivica Vastić
Kroacia: Flag of Croatia.svg Luka ModrićFlag of Croatia.svg Darijo SrnaFlag of Croatia.svg Ivica Olić
Polonia: Flag of Poland.svg Roger Guerreiro
Franca: Flag of France.svg Thierry Henry
Italia: Flag of Italy.svg Christian PanucciFlag of Italy.svg Daniele De RossiFlag of Italy.svg Andrea Pirlo
Holanda: Flag of the Netherlands.svg Giovanni van BronckhorstFlag of the Netherlands.svg Arjen RobbenFlag of the Netherlands.svg Klaas-Jan Huntelaar
Rumania: Flag of Romania.svg Adrian Mutu
Rusia: Flag of Russia.svg Konstantin ZyrianovFlag of Russia.svg Dmitri Torbinsky
Spanja: Flag of Spain.svg Cesc FàbregasFlag of Spain.svg XaviFlag of Spain.svg David SilvaFlag of Spain.svg Rubén de la Red
Suedia: Flag of Sweden.svg Petter Hansson
Greqia: Flag of Greece.svg Angelos Charisteas

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Kampionati Evropian i Futbollit 2008 është transmetua nga shumë stacionet televiziv evropian si edhe nga disa jo-evropiane. Kampionati Evropian i Futbollit është një spektakël sporti shumë e shikuar, kështu edhe i treti sipas shikuesve në të gjithë botën.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kampionati Evropian i Futbollit 2008 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale